Többször kaptam már olyan bókot, ami tulajdonképpen nem is feltétlenül egy-egy ruhadarabnak szólt, nem is annak, ahogyan viseltem őket. A tetszésnyilvánítást inkább azzal nyertem el, hogy az éppen viselt összes ruhadarabot turiból vagy ruhacseréből szereztem be, mégsem néztem ki úgy, mintha a nyolcvanas, kilencvenes vagy kétezres évek elején ragadtam volna. Arra gondoltam, megmutatom nektek is, hogyan lehet másodkézből öltözködni (majdnem) tetőtől talpig.
Azért csak majdnem, mivel a cipőim, kabátjaim és fehérneműim igen nagy többsége nem turkálóból származik. Persze ott is be lehet szerezni ezeket a darabokat, de nekem eddig nem volt szükségem újabbakra, a régieket pedig többnyire fast fashion boltokban vásároltam, amikor még fogalmam sem volt arról, mi fán terem a fenntartható divat és mi a baj a divatiparral.
A turizást azért támogatom, mert ilyenkor tovább bent tartjuk a körforgásban a ruhákat, amelyek nem folytatják végeláthatatlan útjukat a Földön, egyik országból a másikba utazva azért, hogy végül nagy eséllyel a szeméttelepeken kössenek ki. A ruhaszemét ma már megkerülhetetlenül nagy probléma, amellyel foglalkoznunk kell. Más kérdés, hogy a turkálóban is tudatosan érdemes vásárolni. Nem úgy kell megmentenünk a ruhákat (és a Földet), hogy minden a szekrényünkben kössön ki.
A tudatosság lebegjen a szemetek előtt:
A turkálók mellett a másik kedvenc beszerzési forrásom a ruhacsere, amit mi is rendszeresen tartunk a szerkesztőségben. Ilyenkor mindenki behozza a megunt ruháit, ékszereit, kiegészítőit. Mivel kicsi és jó csapat vagyunk, általában senki nem húzza a száját, ha valaki többet visz el, mint amennyit hozott. Nyilván a ruhacserékre elsősorban olyan ruhákat hozunk, amelyek kitűnő állapotban vannak, a családtagjaink, rokonaink, barátaink már nem szeretnék viselni őket, mi pedig nem szeretnénk vagy nem tudjuk eladni őket.
Hogyan lehet másodkézből felöltözni tetőtől talpig?
A dolog rém egyszerű: nem kell egyszerre mindent megvenni, de nem is egy-egy darabért kell turizni menni. Én mindig úgy találtam kincseket, hogy tudtam például, hogy farmerre van szükségem. Belőttem 2-3 fazont, 2-3 árnyalatot, közben tudtam, hogy lassan-lassan jó lenne néhány pulcsi, blézer, mellény. És így indultam el.
Persze aki igazán profi, az egy jobb turiban össze tud állítani egy komplett ruhatárat több szezonra is, ha arról van szó.
1. nap
Eddig mindig harisnyával viseltem ezt a ruhacserén beszerzett pulcsiruhát, de reggel gondoltam egyet, és a kockás turis nadrágomat vettem fel hozzá. Sajnos ez a naci nem áll éppen a legszebben a combomon és a fenekemen, de a tetejét eltakarva még biztosan tudom hordani 2018 nyaráig.
Turiból:
Másodkézből:
2. nap
Az elmúlt egy évben, amíg nem vásároltam, rájöttem arra, hogy sokkal jobb, ha olyan ruhadarabok is vannak a ruhatáramban, amelyeket bátran tudok variálni. Nagyon örülnék például egy olyan oversize ingnek, aminek az elején nincs zseb, így akár fordítva vagy szoknyaként is tudnám viselni. Az eleje a hátulja, a hátulja az eleje játékot szívesen űzöm azoknál a ruhadaraboknál, amelyek erre (nagyjából) alkalmasak. Ezt a pulcsit is szívesen viselem fordítva.
A farmernak sajnos nincsenek jó helyen a zsebei, szélesít, de olyan kényelmes, és annyira szeretem a lógós ruhákat, hogy szívem szerint hetekig viselném folyamatosan.
Turiból:
Másodkézből:
Egy évig nem vásároltam ruhát, és túléltem
Az egész csak néhány hónapnak indult 2016. október 11-én. Akkor írtam le először egy cikkben itt, a VOUS-n, hogy év végéig biztosan nem vásárolok ruhát, cipőt és egyéb kiegészítőket. A többi – ahogy mondani szokás – történelem. A néhány hónapból fél év, majd egy év lett, nekem pedig a mai napon lejár a fogadalmam. Hogy érzem magam? Mit veszek először? Mi a következő lépés? A cikket ide kattintva olvashatjátok tovább.
3. nap
Nagyon, nagyon, NAGYON régen találtam ezt a kék ruhát egy kis körúti turiban. Azóta sem sikerült belehíznom vagy átalakíttatnom, de évente néhányszor biztosan előveszem. Ami még jobb, hogy pont az az árnyalat, ami szinte a legtöbb embernek – így nekem is – jól áll.
Turiból:
Másodkézből:
4. nap
Amikor tavaly ezt az összeállítást viseltem, a szerkesztőség közelében dolgozó egyik kolléganőnk nem hitte el, hogy tényleg mindent a turiban szereztem be. Igaz, a nadrág akkor még sötétebb volt, de mivel az elmúlt egy évben folyamatosan viseltem, kopott is a színe és nyúlt is az anyaga (vagy csak én formálódtam?).
Turiból:
Ezt viseltem a következő videóban:
5. nap
Egy időben soha nem hittem volna, hogy a (mű)bőr nadrág szerves részét képezi majd az őszi-téli ruhatáramnak. Évekkel ezelőtt szereztem be az elsőt, majd miután azt széthordtam, turiztam egy másikat is. Nagy kötött pulcsikkal, kardigánokkal szívesen viselem.
Turiból:
Van kedvetek csatlakozni? Viseljetek 5 napig ti is #turikincs darabokat!
8 + 1 jó érvem van amellett, miért ne vásároljak a divatvilág gyorséttermeiben
Divatosnak lenni – főleg a tinik és a fiatal felnőttek számára – alapkövetelmény. Az óriásplakátok, a magazinok hirdetései, a reklámok mellett vloggerek és bloggerek ezrei számolnak be nap mint nap, milyen ruhát, táskát, cipőt, kiegészítőt szereztek be fillérekért a legnagyobb fast fashion láncok valamelyikében. Insta-bloggerek mindennap másik ruhában pózolnak – azt hirdetve, hogy soha nem lehet elég új cucc a szekrényetekben. A cikk folytatásáért kattintsatok ide!