Május 19-én van az IBD, azaz a gyulladásos bélbetegség (inflammatory bowel disease) világnapja. Magyarországon körülbelül 40 ezer ember érintett a betegségben.
A gyomor- és bélrendszer ismeretlen eredetű, krónikus gyulladásos betegségeit nevezzük IBD-nek, melyek közül leggyakrabban a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa fordul elő. A legjellemzőbb tünetek közé a hasi fájdalom és a hasmenés tartozik – a vécéhasználat akár hússzoros is lehet naponta.
Az IBD-s betegek száma rohamosan nő, ma Magyarországon körülbelül 40 ezer ember érintett, Európa-szerte nagyságrendileg 3 millió betegről beszélhetünk. Mivel élethosszig tart, az IBD az érintetteknek nem is annyira betegség, sokkal inkább egy életre szóló állapot.
Egy szomorú betegség: a nő, aki allergiás a saját férjére
Johanna nemrég még épp olyan volt, mint bármelyik huszonéves lány. Tanárként dolgozott, imádott túrázni, és megismerte élete szerelmét, akivel össze is házasodtak.
Mára már számos kampány indult és hívatott felhívni erre a betegségre a figyelmet. Az Instagramon a #getyourbellyout hashtag alatt Crohn-betegséggel élők engednek betekintést a mindennapjaikba.
A betegség súlyos állapota az, amikor a betegek már sztómazsákkal élik az életüket. Ilyen esetben olyan műtéti beavatkozás válik szükségessé, mely az emésztő és a vizeletelvezető rendszert érintheti. Ilyenkor a páciens testfelszínén egy vendégnyílást alakítanak ki, ahol napi szinten történhet az „ürítés” – írja a webbeteg.
Ma van az IBD világnapja, ebből az alkalomból mutatunk olyan instalányokat, akik ezzel a betegséggel „küzdenek”, sztómazsákkal élik az életüket.
Bethany Townsend
Wieke
Laura
Zoey Wright
Danielle