Sokáig éltem a fekete, a fehér és a szürke bűvöletében. Nemrég egy gardróbrendezés kapcsán döbbentem meg azon, hogy legalább öt kedvenc szürke pólóm van, és tényleg mindegyiket egyformán szeretem, csak a hangulatomon múlik, melyiket veszem fel. Na, meg persze azon is, mivel kombinálom.
Azt azonban nem tudnám nektek megmondani, pontosan milyen szürkék a pólóim a következők közül:
Honnan erednek a színnevek?
Amikor a teszteket készítettem, teljesen elvesztem a Színtan.hu oldalon, ahol egészen elképesztő színnévszótárt találhattok. Rájöttem, hogy imádom ezeket nézegetni, olvasgatni, az árnyalatokat összevetni egymással. Az alapszínnevek a szókincsünk alapjai (12-13 szóról van szó egyébként), szinte mindenki ismeri őket, de azért a legtöbb nem elég arra, hogy beszédben vagy írásban jól át tudjuk adni, mit láttunk.
Néhány érdekesség a színekről:
VOUS-színteszt 2.0
Nemrég egy sajtóanyagot kaptunk arról, melyik Magyarország kedvenc színe. Ebből kiderült többek között az is, hogy a felmérésen részt vevők az alapszínekkel még csak-csak elboldogultak, de az árnyalatok nevei már gondot okoztak nekik. Illetve azt sem tudták megmondani egy-egy színnevet hallva, milyen színre gondoljanak. Ezért játékra hívlak benneteket, amelyből sok új árnyalatot ismertek majd meg, és megtanultok néhány új színnevet is.
Ebben a tesztben azt kell eldöntenetek, melyik szín melyik.
Ebben a tesztben pedig a szín nevét hallva kell tippelnetek, hogy milyen árnyalatról van szó.
VOUS-színteszt 1.0: ti felismeritek a legsötétebb árnyalatot? Derítsétek ki!
Míg egyesek képesek elkülöníteni a napsárgát, a mézsárgát, a citromsárgát és az aranysárgát, addig mások szerint az összes szimplán „csak” sárga. Pedig ha akarjuk, ha nem, a színek ennél összetettebb dolgok. Van kedvetek letesztelni, ti mennyire látjátok az árnyalatbeli különbségeket?