A mai világban ha valaki a fiatalokhoz szeretne szólni, hozzájuk eljuttatni valamilyen tartalmat, akkor nincs mese, az elektromos kütyükben, valamint az internetben kell gondolkodnia. Az utóbbi évek felméréseiből ugyanis egyértelműen kiderül, hogy a televízónézési, illetve – sajnos – a könyvolvasási szokásaik a háttérbe kerültek az online térrel szemben. Így nem meglepő, hogy ezt a platformot választotta a Yelon, szexedukációs weboldal és alkalmazás is.
Ha visszagondolok a fiatalkoromra, körülbelül két olyan alkalom ugrik be, amikor kötelező iskolai felvilágosításon vettem részt, ráadásul még az általános suliban. Persze ezekről csak annyi maradt meg, hogy külön szedtek minket a fiúktól, a védőnő megkérdezte, van-e valamilyen konkrét kérdésünk, a többit úgyis megtaláljuk a promóciós termékhez mellékelt tájékoztatóban. Amennyiben ennyivel nem voltunk megelégedve, maradtak az újságok, ott volt a BRAVO, a BRAVO Girl, az IM – ezeknek a hátuljában biztosan találtunk olyan rovatot, amely elmagyarázta vagy épp megválaszolta a pubertáskor nagy kérdéseit.
Megnéztük, miről panaszkodtak a tinik 20 évvel ezelőtt
A '80-as években született generáció még jól emlékszik a Bravo magazinra és az elképesztő „Szerelem, szex, gyengédség” rovatára. Sokunk értetlenkedve olvasta a magazin ezen hasábjait, sokunk végigkuncogta, és volt, akinek a szülei nem is engedték, hogy elolvassa ezeket a szórakoztató, bár kissé beteg szösszeneteket. Mi, VOUS-lányok úgy döntöttünk, most – felnőtt fejjel – előássuk a régi offline magazinokat, és újra elolvassuk, hátha most másként vélekedünk majd…
A végeredményt itt elolvashatjátok.
Bár nincsen húgom, vagy olyan fiatal a környezetemben, akitől megtudhatnám, mi a helyzet mostanság az iskolai felvilágosításokkal, abban teljes mértékben biztos vagyok, hogy sokat változtatott a gyerekek fejlődésén az internet. Hiába ugrik elő az oldalakon a jól ismert kérdés: Elmúltál már 18? – játszi könnyedséggel kattintanak az igen gombra, és már barangolnak is a nem épp nekik szánt tartalmak között.
Persze léteznek olyan szolgáltatások, melyeket a szülők azért vehetnek igénybe, hogy óvják gyermeküket a „rossz tartalmaktól”. Azonban lehet, inkább a motivációjuk forrását kellene egyből kezelni. Elősegíteni azt, ha például valamilyen a szexuális élettel kapcsolatos kérdés merül fel benne, azt otthon tegye fel, és ne a 18+-os portálokon vagy a gyakorikérdéseken. Milyen egyszerű ezt leírni, miközben tudjuk jól, hogy még családon belül is olyan (tabu) témák ezek, melyekről nehezen nyílnak meg egymásnak a felek. Éppen ezért tovább kell agyalni, mi lehet az igazán jó megoldás.
Egy anya felháborodott levele: miért nincs szó a nemi erőszakról az iskolában?
„Sokkolt, hogy a fiam tisztában van azzal, hogy naponta hányan halnak meg közúti balesetben, de arról fogalma sincs, hogy milyen gyakran molesztálnak valakit” – fakadt ki magából egy édesanya, akit ledöbbentett, hogy a szexuális felvilágosítás mellett nincs szó a közös beleegyezésen alapuló kapcsolatokról és a nemi erőszakról.
A teljes cikket itt olvashatjátok el.
Például egy alternatívaként ismerjétek meg a Yelon szexedukációs okostelefon-alkalmazást és weboldalt, mely a Telenor támogatásával ugyan, de a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány projektje. Az újdonságot ismertető sajtóeseményen mi is ott voltunk, így első kézből származó információkkal szolgálhatunk nektek.
Valahol 2015-ben találkozott két ötlet, melyek alapjaiban ugyanarról szóltak: azaz valami olyat létrehozni, amivel megfelelő választ adhatnak a fiatalok testképével, kapcsolataival, szexualitásával összefüggő kérdéseire – nos, egy évre rá, 2016 végén mindez testet öltött a Yelon digitális platformjain.
Mit kell tudnotok a Yelonról?
Mi a célja a Yelonnak?
Miben más a szülői rész?