Hogy milyen a jó kanapé? Hát, az leginkább attól függ, mit szeretnétek rajta csinálni: aludni, heverészni, tévét nézni, vagy csak beszélgetni. És persze függ attól is, hogy mekkora helyet tudtok biztosítani négylábú bútordarabotok számára: lehet L alakú, esetleg kihúzhatós, karfás, vagy karfa nélküli? Ezekre a kérdésekre most megadjuk a választ!
Mielőtt kanapévásárlásra adnátok a fejeteket, számtalan dolgot végig kell gondolnotok!
Először is érdemes azt eldönteni, hogy milyen funkciókat kell ellátnia a kanapénak, mert nem mindegy sem formában, sem kialakításában, sem pedig anyagában, hogy csak ülni, és heverészni szeretnétek rajta, vendégágynak használnátok, esetleg minden éjjel ezen szeretnétek aludni, és, hogy egyedül vagy kettesben.
A legismertebb anyagok a rugós, szivacsos vagy hab alapú kanapék. Ezek közül mindegyik kényelmes, és tartást is adnak, de nagyon fontos, hogy sokáig rugalmasak is maradjanak.
Ha a kényelem és a hosszú élettartam lenne a cél – és miért is ne lenne –, akkor mindenképp a rugós változatok lesznek számotokra a befutók. Ezeken bátran aludhattok minden áldott nap. Bírni fogják a strapát, ellentétben szivacsos társaikkal, amiket inkább csak akkor ajánlanánk, ha nincs sűrűn használva a kanapé, például vendégágy esetén.
Persze hiába álmodoztok egy kanapéról, ha nincs elég hely számára. Gondoljátok végig, a lakás melyik pontján mutatna a legjobban, és döntsetek eszerint.
A kanapék sokszor a fal előtt mutatnak a legjobban, és itt is a legpraktikusabbak, hiszen nem kell őket kerülgetnünk a térben, de ha egy kisebb ülőbútort választanátok, ne habozzatok beállítani a térbe, mert egyes darabok sokkal jobban mutatnak itt.
Ha sem a fal előtt, sem pedig a tér közepén nem tudnátok, vagy nem akarnátok elhelyezni, az L alakú változatok lesznek a nyerők számotokra. Ezek a sarokkanapék nemcsak kényelmesek, de esztétikusak és modernek is. Egyaránt lehet rajtuk egy jót beszélgetni, és heverészni a tévé előtt. Ha kihúzhatósak, és ágyneműtartósak is, akkor lesz csak igazán nyert ügyetek.
Főleg a sarokkanapéknál, de a karfásoknál is legalább ennyire fontos, hogy jobbos avagy balos kanapéról beszélünk. Ezt ugyanis sokan eltévesztik, és csak otthon eszmélnek rá, hogy sajnos nem jó helyen van a kanapé egyik karfája vagy lábtartója stb. Hogy ne essetek bele ebbe a hibába, mindig szemből nézzétek a kanapékat. Ha például a karfa vagy az ágyazható rész bal oldalon van, akkor a kanapé balos, ha pedig a jobbon, akkor jobbos.
Minden esetben próbáljátok ki a kanapét: nemcsak az a fontos, hogy mennyire kényelmes vagy rugalmas, de az is, hogy milyen a háttámla dőlésszöge, vagy hogy milyen magas, illetve mély az ülésfelülete. A legmegfelelőbb ülésmélység az, ha a kanapé eleje és a háttámla a combunk hosszát teszi ki. A kanapé ülésfelületének magassága pedig ideális esetben 45 cm körül mozog.
A levehető háttámlás,vagy párnás darabok előnye, hogy gyorsan ággyá alakíthatóak, illetve hogy legtöbb esetben még moshatóak is, a fixek pedig valamivel kényelmesebbek, és jobb tartást biztosítanak számotokra. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy mindenképp üljetek bele az üzletben, próbáljátok ki.
Üljetek benne jó pár percig, és csak azután hozzátok meg a végleges döntést.
Ha az esztétika fontosabb számotokra, mint a kényelem, a fix kanapék közül válogassatok. Ezeknek sajnos legtöbbször nincs plusz tárolójuk/ágyneműtartójuk. De hát valamit valamiért!
Akik pedig a praktikusság és a helytakarékosság szellemében választanának a kanapék közül, azoknak ideális lehet egy ágyneműtartós és/vagy lebillenős változat. Ezeknél magát a háttámlát kell ledönteni, amivel pillanatok alatt ággyá alakítható, teljesen sík fekvőfelülettel. Alvásra ez az egyik legjobb, amit választhattok az ággyá alakítható kanapék közül.
Plüss, zsenília, zsákszövet, bőr és műbőr – csak hogy néhányat említsünk. Ár-érték arányban a plüssökkel jártok a legjobban, de ha a kopásállóság és az örök élet a cél, akkor érdemes egy bőrkanapéba fektetnetek. Habár ezek némi gondoskodást igényelnek, hiszen csak akkor maradnak szépek és tartósak, ha rendszeresen ápoljátok őket erre alkalmas szerekkel, azonban megérik az árukat. Hátrányuk, hogy – személyes véleményem szerint – nyáron nem a legjobb rövidnaciban ücsörögni rajtuk, ahogyan a csípős téli estéken sem.
A kanapé színét illetően érdemes úgy válogatnotok, hogy magatokkal visztek egy-két színmintán az otthonotokból, például a fal színét, vagy egy textildarabot, amihez igazodhattok, így könnyebben tudtok majd válogatni, dönteni közülük. Én sem a túl világos, sem pedig a túl sötét kárpitokat nem ajánlanám, hacsak nem akartok naphosszat egy szösztelenítő hengerrel bajlódni.
A túl mintás darabokat sem ajánlanám, mert hamar ráunhattok. Ha mégis a mintásak mellett tennétek le a voksotokat, akkor olyan térbe tegyétek, ahol más minta nem szerepel, hacsak nem az eklektikus beltér a cél.
A trendek jönnek-mennek, a bútoraink viszont sokáig maradnak – ezért ne hódoljatok be az aktuális divatnak!
Vannak olyan bútorok, tapéták, berendezési és dísztárgyak, illetve stílusok, amelyek már évekkel ezelőtt kimentek a divatból. Nem csak külföldön, itthon is. Valahogy a mai napig mégis visszaköszönnek jó pár lakásban. Ilyenkor soha nem tudom, hogy a lustaság, az anyagiak vagy a megszokás az, ami miatt sokan nem válnak meg ezektől az elavult és sokszor nem a jó értelemben vett giccses holmiktól.
A legjobb megoldás szerintem az, ha választotok valami izgalmas szövésű egyszínű darabot, amit mintás párnákkal egészítetek ki. Ezeket ha kedvetek tartja cserélgethettek is, így biztosan nem untok rájuk egyhamar.