Azt gondoljátok, hogy jól tudjátok analizálni az emberek viselkedését? Rendben. És hogy tudtok olvasni az emberek érzelmeiben? Ez már egy kicsit nehezebb feladat, viszont a jó hír, hogy kellő gyakorlással fejleszthető képességről van szó.
Gondoljatok csak bele, hány alkalommal jönne jól, ha könnyen megértenénk, mit érez a másik. Gondoljatok vissza bármelyik veszekedésetekre a pasitokkal vagy a szüleitekkel. Mennyivel egyszerűbb lett volna megbeszélni a dolgaitokat, ha értettétek volna, pontosan mi zajlik le bennük. Ezért is van olyan fontos szerepe az emberi kapcsolatokban a jó kommunikációnak.
Minél jobban meg tudjátok érteni, hogy mi zajlik a másikban, mit érez, annál könnyebben építetek ki kapcsolatot az emberekkel. De itt egy tanulmány a Psychology Today magazinból a borderline személyiségzavarról, ami gyönyörűen bemutatja, miért is van nagy jelentősége ennek a képességnek.
Mi az a borderline személyiségzavar?
A borderline személyiségzavarban szenvedők viselkedése szélsőséges, kiszámíthatatlan. Környezetük gyakran elviselhetetlennek érzi őket, ám a betegek is gyakran szenvednek éppen önmaguktól. Folyton félnek az elhagyatottság érzésétől, társas kapcsolataik vagy nagyon instabilak, vagy nagyon is intenzívek. Nehezen illeszkednek be a társadalomba, és nehezen alkalmazkodnak a környezetükhöz.
Egy 2016-os tanulmány azzal foglalkozik, hogy létezhet egy terápia, ami segíthet a borderline személyiségzavarosoknak abban, hogy képesek legyenek reális képet kialakítani arról, mit gondol a környezetük róluk, így könnyebben elhelyezik magukat is a saját szemükben és a világban is. A terápia lényege az volt, hogy az érintetteknek képregényeket kellett nézniük, amelyek különböző szituációkat ábrázoltak. A pácienseknek meg kellett mondaniuk, milyen érzelmet sugároznak a karakterek, olyan fogalmakat kellett használniuk, mint hogy antiszociális, elkerülő magatartása van vagy irigy.
Ezt a hétköznapokban is alkalmazhatjátok
Akár akkor is, amikor orvosnál várakoztok egy tucat ember között. Próbáljátok megtippelni, hogy ki kivel milyen kapcsolatban lehet, és miért lehetnek ott, mit érezhetnek éppen. Meglátjátok, ezek után sokkal könnyebben fogtok szóba elegyedni másokkal. Ugyanezt eljátszhatjátok egy kép alapján is, meglátjátok, helyzetről helyzetre jobban fog menni nektek. Felállíthattok egy idő után hipotéziseket is, amit utána kommunikáció során kideríthettek, hogy helyes vagy helytelen volt.