Indiaicitromfű-, borsmenta- és szegfűszegolaj. Valószínűleg sosem mondanám meg, hogy ezeket érzem most magam körül, de határozottan frissebb a levegő a szerkesztőségi szobában, ahol többen is ülünk. Ráadásul a megfázásos időszakban azért is jó, mert ennek az elegynek baktériumölő hatása is van. Az illóolajok hatása már az ókorban ismert volt, ma pedig számtalan módon és területen használhatjuk őket az év bármely időszakában. Kész főnyeremény, nem igaz?
Persze nem mindegy, milyen olajat és hogyan használtok. Ahhoz, hogy tényleg jó hatást érjetek el, érdemes megtanulni néhány alapvető dolgot az illóolajokról és használatukról. Apropó, tudjátok, hogy az illóolajok a növények természetes kivontai? Általában a növények kérgéből, szárából, leveléből, gyantájából, héjából, magvaiból, törzséből vagy hajtásaiból nyerik ki őket vegyszermentes eljárással.
Vigyázzatok, mert a színtiszta, hígítatlan illóolaj nagyon tömény, ráadásul teljesen más a tapintásuk, mint a mandula- vagy olívaolajnak. Viszont nem hagynak például foltot a textileken, így nem kell sajnálni egy szép kendőt, ha rácsepegtetnétek őket. Ami még fontos, hogy növényi eredetű olajokban és alkoholban oldhatóak, de vízben nem oldódnak. Az illóolajok gyógyító célú használatát aromaterápiának nevezzük.
Az illóolajok egyaránt hatnak a testre, a lélekre, az érzelmekre, és a jó közérzet helyreállításában is fontos szerepük van.
Korábban sosem gondoltam volna, hány és hány módon lehet őket felhasználni. Viszonylag sok ideig leragadtam abban, hogy a párologtatóba csepegtetek néhányszor, hogy megnyugodjak vagy kicsit felélénküljek. Ennél azonban sokkal változatosabb a kis üvegcsébe zárt cseppecskék felhasználási módja. Szippanthattok például közvetlenül az üvegből – ez az inhalálás.
Mi a szerkesztőségben levendulát szippantottunk. A valódi levendulaolaj nyugtató, ellazulást elősegítő, vérnyomáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. Az alvászavarok, szorongás és az idegesség kezelésére is gyakran használják. Nemrég anyunál töltöttem néhány napot Svájcban, ahol már hat éve él. A vendégszobában nemcsak a friss ágynemű esett jól a hosszú vezetés után,
hanem az a pár csepp levendulaolaj is, amelyet vattakorongra csepegtetett és a párnám csücskéhez tett. Az elmúlt hónapokban nem aludtam olyan jól, mint aznap este.
Az illóolajokkal azonban nem csak inhalálhattok, használhatjátok bőr-, haj- és testápoló szerként is, de hatékony az aromaterápiás fürdő is. Hatásuk akkor is érvényesül, ha masszázs során vetitek be őket. Sőt, talán nem gondoltátok, de még parfüm is készülhet belőlük. Télen azonban érdemes immunrendszer-erősítő hatásukra is gondolni, az aromaterápiával ugyanis rengeteg betegség megelőzhető és enyhíthető. Én még nem próbáltam, de állítólag szuperhatékony az olajos vagy illóolajos borogatás, amely az éles, a mély és a tompa fájdalmak egyhítésére is szuper.
Tudtátok? Nem minden illatos növényből lesz illóolaj
Egészen hihetetlen, de a legillatosabb növények közül több nem is tartalmaz illóolajat. Ilyen a májusi gyöngyvirág, az orgona, a magnólia, az ibolya és a lilaakác, és a citrusfélék kivételével a gyümölcsök nagy része.
(Figyelem, a banán, alma, cseresznye, kókusz, mangó, papaja, őszibarack, körte, ananász, málna, eper és a görögdinnye illóolajként árult aromái szintetikus vegyszerek!)
Hogyan használjátok az illóolajakat?
Így használjuk mi
Japánmenta a szerkesztőség élénkítésére
Amikor elér bennünket a kajakóma, vagy a szottyos késő őszi idő miatt nem vagyunk eléggé felpörögve, akkor jöhet a jól bevált japánmenta-illóolaj, amely különösen magas mentoltartalma miatt élénkítő, frissítő hatású. Az illóolajból elég csupán 4-5 cseppet az aromalámpa vízzel töltött részébe vagy párologtatóba csepegtetni. Teljesen felfrissíti a szoba levegőjét.
Megfázásos időszakban természetes légfrissítő
Most, hogy egyre gyakrabban köhögünk, prüszkölünk a szerkesztőségben, arra gondoltam, kelleni fog egy olyan légfrissítő, amelyik antibakteriális hatóanyagokat tartalmaz. Szerencsére a bevezetőben említett indiai citromfű, borsmenta és szegfűszeg elegye pont ilyen. Hasonló hatása van a következő receptnek is: 4 csepp citrom-, 4 csepp eukaliptusz- és 2 csepp borsosmentaolaj elegyét párologtassátok el abban a helyiségben, ahol sokan dolgoztok együtt.
Természetes szájvíz és hajöblítő teafaolajjal
A szerkesztőségben nem, de hazaérve pillanatok alatt elkészíthetünk egy fertőtlenítő hatású szájvizet. Ez nemcsak a baktériumokat pusztítja el, hanem megszünteti a kellemetlen szájszagot is, és gyógyítja az ígybetegségeket. Két deciliter meleg vízhez adjatok hozzá 5 csepp olajat, és már kész is. Egy dologra figyeljetek: NE nyeljétek le! (Teafaolajos vízzel amúgy érdemes a fejbőrötöket is leöbíteni, ugyanis korpa ellen kifejezetten hatásos.)
A teafalolaj egyébként sebgyógyításra is jó, ahogy ebben a korábbi cikkünkben is írtuk.
Fáradt, stresszes nap után levendulás gyógyfürdő
Egészen pontosan 8 csepp levendulaolajat és 2 csepp teafaolajat csepegtessetek a meleg fürdővízhez, és töltsetek el a házi wellnessben 20 percet. Tökéletes levezetése lesz a napnak.
A cikk elkészítését az Aromax Natur Products támogatta.