Elhunyt (ekkor, ennyi, évesen, itt, így) Törőcsik Mari, akit az egész ország gyászol, a színésznő haláláig aktív volt.
(körülmények leírása)
Törőcsik Mari Pélyen született 1935. november 23-án. Pedagógus család gyermekeként nevelkedett, apja iskolaigazgató is volt. Nagyapja kis mozit üzemeltetett Pélyen, ahol Mari sok filmet nézett, már ekkor megszületett benne az elhatározás, hogy egy nap híres színésznő lesz belőle is. 1954-58 között végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát. Első házassága adminisztratív jellegű volt, csupán három hétig tartott. Második férje Bodrogi Gyula, harmadik férje pedig Maár Gyula rendező volt.
„Ha ez a kurva kezem nem fájna folyamatosan, hát én virágoznék, mint a bazsarózsa!”
Valószínűleg ufó vagyok. Törőcsik Mari és munkássága teljesen kimaradt az életemből – talán csak a hangja van meg valahol a fejemben. Jellegzetes, dohányfüsttől rekedtes hang, ami nem recés, inkább bársonyos. Szégyen, hogy nem ismerem? Most, amikor Bérczes László beszélgetőkönyvét képtelen vagyok letenni, inkább azt érzem: szomorú.
A színésznő mindig is ápolta a kapcsolatot a szülőfalujával, büszke volt gyökereire, 80. születésnapját is ott ünnepelte, annak ellenére, hogy 2008. október 14-én történtek után nem szívesen érintkezett idegen emberekkel, gyenge immunrendszere miatt.
Ezen a napon egy kórházi rutinvizsgálat közben összeomlott a vérkeringése, szíve pedig megállt, kómába esett. Sikerült újraindítani a szívműködését, és mélykómában altatni. Azonnal átszállították a Kútvölgyi úti kórházba, ahol dr. Iványi docens vezetésével napokig küzdöttek az életéért. Gépek segítették szervezetének működését.
Az általános orvosi vélemény ellenére, csodával határos módon tudata, emlékezőképessége, mozgásképessége visszatért. Emberfeletti akarat- és életerővel gyógyulni kezdett. A 2009-es Filmszemle megnyitóján mondta:
Nagyon messziről jövök. De visszajöttem!”
Az eset után leküzdötte erős függőségét, a dohányzást.
Pályafutása során játszott a Nemzeti Színházban és többször vendégszerepelt a Katona József Színházban is, de a számos színdarab mellett sok magyar film is összefonódott a nevével, csak, hogy a legnépszerűbeket említsünk, a Körhinta, Édes Anna, Déryné hol van?, Elveszett Paradicsom, Tilos a szerelem, Pál utcai fiúk és még sorolhatnánk. Emellett még szinkronszínészként is dolgozott.
Díjai:
(a teljesség igénye nélkül)
Nyugodjék békében!