Egyéb kategória

Mi történik a diagnózis után? – mentális bokszkesztyű a betegségben

Sokkoló, megrázó élmény azzal szembesülni, hogy valamilyen súlyos, életet veszélyeztető betegségben szenvedünk. Megáll a világ, hirtelen fényévnyi távolságra ugranak a megszokott mindennapok és olyan alapvető fogalmak értékelődnek át, mint az én vagy a jövő. A különböző kezelésekben és terápiákban való részvétel mellett a pszichológiai feldolgozás is komoly feladatot róhat a betegekre.

vous - 2016.04.10.
Mi történik a diagnózis után? – mentális bokszkesztyű a betegségben

Mint ahogy más-más a kézírásunk, úgy abban is különbözünk, hogyan reagálunk a krízishelyzetekre. Mindenki rendelkezik saját, egyedi megküzdési stílussal: eltérő eszközökhöz és stratégiákhoz nyúlva próbálunk szembenézni a fenyegetésekkel.

Forrás:
iStock

Biztosan akad köztetek olyan, aki hajlamos elfojtani a problémáit, mintha mi sem történt volna, más azonnal A, B és C akciótervet gyárt fejben vagy megosztja a nehézségeit a családtagokkal, barátokkal. Jöjjön szembe bármilyen probléma, ez a karakterisztikus „pszichológiai bokszstílus” határozza meg a reakciónkat, és ez történik akkor is, amikor valakinél életet veszélyeztető egészségügyi állapotot diagnosztizálnak.

Pszichoszociális adaptáció

A krízishez való hozzáállásunkban tehát nagy szerepet játszik ez a jellemzőnk, és nagy változatosságot mutat az is, ki hogyan alkalmazkodik a kór tényének feldolgozásával és a kezeléssel járó megpróbáltatásokhoz. A szaknyelv pszichoszociális adaptációnak nevezi ezt a folyamatot, amely többféle módon mutatkozik meg az érintettek életében.

Az alkalmazkodás sikerét jelzi, hogy az illető a diagnózis sokkja ellenére vissza tud találni a mindennapokba és a terápiához igazítva aktívan folytatni a megszokott tevékenységeit. Meg tud birkózni az érzelmi stresszel és a lehető legkevésbé változnak meg a szerepei, azaz valaki nem csupán betegként látja saját magát, hanem mellette megmarad barátnőnek, feleségnek, diáknak, tehetséges festőnek, kiváló tanárnak, testvérnek.

A megfelelő alkalmazkodás azért is fontos, mert a negatív érzelmi állapotok kihatnak a páciensek életminőségre.

Jó hír, hogy a megküzdési stílus nem egy merev, rugalmatlan adottság, és kognitív technikákkal, a stresszkezelési készségek fejlesztésével formálható – ha úgy tetszik, járhatunk pszichológiai bokszedzésekre.

Meditáció

Bizonyítottan segít például a Magyarországon is tanulható tudatos jelenléten alapuló stresszcsökkentés (Mindfulness Based Stress Reduction, MBSR).

Egy operáción átesett, mellrákos nőket vizsgáló kutatás például kimutatta, hogy a meditációs technikát gyakorló betegek nemcsak hatékonyabban küzdenek meg, de bizonyos területeken jobbnak is érzik az életminőségüket, és jobb immunfunkciókat mutatnak azon társaiknál, akik nem éltek az MBSR lehetőségével.

A rákbetegek körülbelül fele belső erőforrásainak köszönhetően komolyabb mentálhigiénés támogatás nélkül is képes pszichésen megbirkózni a diagnózissal, míg a többiek kifejezetten igénylik a szakember – pszichológus, pszichiáter – segítségét. Ha egyedül nem megy, ma már szerencsére számos helyen kereshetünk edzőt a betegség elleni harc pszichológiai részében.

Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Különleges szigetek Izland körül
Világ
Különleges szigetek Izland körül
vous - 2024.11.09.
Björk kétségtelenül Izland egyik ikonikus női alakja, aki világhírű énekesnőként és zeneszerzőként ismert. Az avantgárd popzene királynője nemcsak zenéjében, hanem megjelenésében és egész művészetében képviseli szülőföldje szellemiségét.

Otthon

Ragasztópisztollyal az otthoni javítás is egyszerűbb
Otthon
Ragasztópisztollyal az otthoni javítás is egyszerűbb
vous - 2025.01.16.
A barkácsolási, karbantartási feladatokat a hölgyek is meg tudják oldani, ez egyáltalán nem a férfiak privilégiuma. Függetlenül attól, hogy ki végzi el a javítást, mindenképpen szükség lesz minőségi szerszámokra, kiegészítőkre. A rögzítések és karbantartások egyik elengedhetetlen eszköze a ragasztópisztoly.