Honnan jött az ötlet, hogy elindítsd ezt a különleges fotósorozatot?
Az ötlet korántsem egyedi, jó pár évvel ezelőtt láttam az egész fotózást megvalósulni New Yorkban, akkor fogott meg a kész képek csodaszép látványa, így kis idő elteltével először kísérleti jelleggel, de én is belevágtam. Azóta szerencsére sokat fejlődtem én is és az egész projekt is.
Hány balerinával dolgozol együtt?
A napokban számoltam meg, hogy eddig 17 táncost fotóztam le, akik mind a Magyar Állami Operaház és a Budapesti Operettszínház táncművészei. Remélem, a számuk idővel csak gyarapodni fog és sokan mások is kedvet kapnak majd a fotózáshoz.
Van feltétele annak, hogy bekerülhessen valaki a csapatba? Ha igen, mi lenne az?
Nem titkolom, hogy igen, vannak feltételek, s ha lehet mondani egyre szigorúbb vagyok, mint ahogy önmagammal szemben is elvárom a profizmust, így a lányoktól is. Kiváló táncosokkal dolgoztam eddig együtt, Magyarország legjobbjaival, szóval hála az égnek, panaszra nincsen okom.
Ahhoz, hogy a képek sikeresek legyenek szükség van egy igen komoly klasszikusbalett-tudásra, szóval ez már előre determinálja, hogy kik jönnek szóba egy-egy fotózás alkalmával.
Nem nehezebb a lányoknak egy ismeretlen helyszínen táncolni, mint a jól bevált tánctermekben?
Én fotókat gyártok és nem mozgóképet, így a lányokat nem táncoltatom, csak pózokba állítom be, amit adott körülmények között pár másodpercig tartanak ki. A természeti és utcai tényezők néha külön kihívást jelentenek nekünk, de szerintem már belerázódtunk.
Hogyan zajlik pontosan egy ilyen fotózás?
Mint minden egyes fotózásnak, ennek is komolyabb előkészületei vannak, így több levélváltás, helyszínegyeztetés szokott zajlani. A fotózások általában 3-4 órásak, ilyenkor nagyjából 1000 kép készül és azokat szoktuk együtt leválogatni. Általában ketten vagyunk mindenhol: én és a balerina, ritkán dolgozom együtt asszisztenssel.
Szerintem a fotózás egyik sarkalatos pontja, amikor helyszínt váltunk és ez egy ilyen hosszú időintervallum alatt jó párszor megtörténik, így állandó a pakolás, öltözés, cipő-ruhacsere.
Melyik volt a kedvenc helyszíned?
Ha hirtelen kellene döntenem, akkor a Gellért fürdőt mondanám. Nagyon különleges volt, hogy bent is fotózhattunk. Rettentően élveztem és a balerina is, mert végre meleg volt. 🙂
Mi alapján választasz helyszínt?
Mivel a projekt célja részben Budapest bemutatása is, így a főbb látványosságok alappillérei a képeknek. Persze ez nem jelenti azt, hogy egy utcarészlet nem varázsol el néha és térek vissza oda egy táncossal. Az évszakok is meghatározzák a fotózásokat és sajnos a lányok elfoglaltsága is. Hatalmas örömmel fogadtam, mikor sorra nyíltak meg számomra a különböző múzeumok, fürdők, szórakozóhelyek helyszínei.
A jövőben is csak Budapesten belül marad a fotósorozat?
Szeretném kiterjeszteni a fotózásokat több helyszínre, akár a határon túlra is.
Mi a célod a fotósorozattal?
A balettot mint műfajt szeretném szélesebb körben bemutatni és újra előtérbe helyezni, s persze ezen belül a lányok promotálása is fontos számomra.
Van személyes kötődésed a baletthez?
Igen, 5 évig klasszikus balettoztam.
Ha kíváncsiak vagytok Tünde Dóra további képeire, ide kattintva megtekinthetitek őket.