A Yahoo egészségügyi felméréséből megdöbbentő dolgok derülnek ki. A lányok sokkal korábban kezdik el rosszul érezni magukat a saját bőrükben, mint hinnénk. A felmérés több mint 1900 tinit és felnőttet kérdezett meg 13 és 64 éves kor között. A kutatásból kiderül, hogy a felnőtt amerikai nők emlékeik szerint 13-14 évesen kezdtek kritikusan tekinteni a testükre. Ez eddig nem meglepő eredmény. Azonban a megkérdezett 13 és 17 év közötti lányok már 9 vagy 10 éves korukra teszik az első ilyen emléküket.
De mi okozhatja a kislányok korai testképzavarát? A kutatás szerint főleg az iskolatársak és a média áll a háttérben. A többség szerint az első löketet egy osztálytárs vagy barát gonosz megjegyzése adta meg, mások egy rossz fényképet láttak meg magukról, de az is gyakori eset, hogy a lányok valaki mással hasonlítják össze magukat. Ilyen esetben nagyon fontos lenne a szülői támogatás, azonban négy emberből csak egy nyilatkozott úgy, hogy a szülei támogatták a helyes testkép kialakításában. A szülői hatás azonban negatív is lehet. Ebben az esetben az eredmény, hogy a gyermek szuperérzékeny lesz és sokkal jobban magára veszi a megszégyenítéseket.
A rossz gyerekkori élmények azonban felnőttkorra egy érettebb személyiség kialakításához vezethetnek. Akik gyermekkorban megküzdöttek a rossz testképpel, azok felnőttként sokkal fontosabbnak fogják tartani a helyes önértékelés kialakítását, sőt, sokan a pozitív testképért folytatott küzdelemben is részt vesznek. A személyes tapasztalataik sokat segíthetnek másokon, akik hasonló problémákkal küzdenek.
Szülőként mit lehet tenni? Robyn Silverman, aki könyvet is írt a témában, azt javasolja, hogy neveljük a gyermekeinket médiatudatosan. Ez azt jelenti, hogy ne csak beszélgessünk velük arról, amit látnak a képernyőn, hanem alaposan beszéljük meg velük. Robyn például a saját gyerekeinek elmagyarázza, milyen trükkökkel veszik rá az embereket a nagyobb vállalatok a vásárlásra, legyen szó bármilyen termékről. Ha árnyaltabb képet kapnak a média világáról, akkor nem fogják úgy gondolni, hogy a valóságot látják, amihez képest ők nem elég jók. Ébresztő hatása lehet az előtte-utána fényképeknek is. A bálványozott sztárokról lehet edzőtermi vagy vásárlós fényképeket mutatni, hogy ne csak a vörös szőnyeges képeket lássák.
Fontos lehet még ugyanakkor, hogy tudatosítsuk magunkban: diétáról nem beszélünk a gyerekek előtt. Szerintem mindenki egyetért abban, hogy egy tízéves kislánynak nincs szüksége fogyókúrára. Viszont a gyerekek szeretnének hasonlítani a felnőttekre és a fogyózós beszélgetések hallatán elültethetjük bennük a gondolatot: nekem is fogynom kéne?
A pozitív testkép kialakítása nagyon fontos. Figyeljünk oda a környezetünkre, mert már egy kósza pillantás is hatalmas károkat tud okozni a másik önbecsülésében!