Mi, lányok általában nem vagyunk túl boldogok akkor, ha egy nőtársunk sikeresebb nálunk, vagy szebb, vagy okosabb, vagy úgy egyáltalán bármiben is jobb, mint mi. Na de álljunk csak meg egy szóra! A következő nők két dolgot bizonyítanak. Egy: sokkal jobb érzés büszkeséggel gondolni a jogos sikerekre, főleg, ha valaki elsőként teszi ezt, legyen szó akármilyen területről is. Kettő: a következő N°1 nők bebizonyították a világnak, hogy „minden sikeres nő mögött önmaga áll”. Ismerjétek meg őket!
Cyndi Lauper – a legjobb musicalzenéért járó Tony-díj
Fel a kezekkel, ha már legalább egyszer tomboltatok Cindy Lauper Girls Just Want to Have Fun című számára! Meglepő, de Cyndi 2013-ban nem ezzel a dallal nyert díjat, hanem egy egészen mással egy másik műfajban. Ő volt az első nő, aki a legjobb musicalzenéért járó Tony-díjat kapta. Ha szereted a musicaleket, akkor a Kinky Boots, azaz a Mr. Tűsarok zenéjét mindenképp hallgasd végig. Engem megfogott, és el sem engedett!
Valentyina Tyereskova – az első nő az űrben
Valentyina Tyereskova volt az első női űrhajós 1963-ban. Gondoltátok volna, hogy a Mars a kedvenc bolygója? De mi köze Tyereskovának, az űrnek és egy fogkefének egymáshoz? Hát csak annyi, hogy elfelejtettek neki csomagolni egyet az útjára. De szerencsére ő is a találékonyabb nők közé tartozott, így sikerült szuper leheletre szert tennie víz, a mutatóujja és egy kis fogkrém segítségével. Pont úgy, ahogy mi is csinálnánk egy durvábbra sikerült fesztiválon.
Marie Curie – első fizikai Nobel-díj és első kémiai Nobel-díj nőként
Marie Curie a modern fizika anyja. Leesett az állam, amikor megtudtam, hogy a holmija még több mint 1500 évig radioaktív lesz. A könyvtár pedig csak úgy engedi megnézni a kéziratait, hogy védőfelszerelést ad a látogatókra, és beleegyező nyilatkozatot irat alá velük. Durva, ugye? Így már nem is olyan nehéz kitalálni, hogy miben lett ő első nő. A radioaktivitással kapcsolatos kutatásaiért kapott Nobel-díjat. Vagyis kettőt. Ha érdekelnek a nagy koponyák, ne hagyjátok ki az Einsteinről szóló korábbi cikkünket sem – ide kattintva 10 érdekességet tudhattok meg róla.
Barbra Streisand – nőként az első, a legjobb filmrendezőnek járó Golden Globe-díj
Tudjátok, hova tűnt az a bizonyos „a” betű a keresztnevéből? Elárulom, 18 éves korában ő maga húzatta ki a Barbarából. Ha a nevünkben van a végzetünk, egy névváltoztatással elfuthatunk a sorsunk elől. Erre a kérdésre Németvölgyi-Nagy Reni cikkéből megtudhatjátok a választ.
De máris itt a következő kérdés: mi jut eszedbe először Barbra Streisandról? Nekem persze hogy a Duck Sauce-tól a Barbra Streisand, az Utódomra ütök vagy a Woman in Love. De semmiképp sem a Yentl, ami egy zenés dráma. Pedig Barbra a világ történetében először nyert nőként Golden Globe-ot legjobb filmrendezőként.
Aretha Franklin – az első nő, aki bekerült a Rock and Roll Hall of Fame-be
Ha van izgalmas és titokzatos nő, akkor az Aretha Franklin, a soul királynője. Nem meglepő, hogy nőtársai közül ő került be elsőként a Rock and Roll Hall of Fame-be. Ennek a nőnek olyan botrányos élete volt, mint keveseknek.
A róla megjelent könyv szerint 15 évesen szülte első gyermekét. Terjesztették róla, hogy 12 évesen apjától esett teherbe. Utálta riválisait, többek között az előzőleg említett Barbra Streisandot, Diana Rosst, de még Beyoncéra is felháborodott, mikor az Tina Turnert hívta „A királynőnek”. De egy szó, mint száz, azért remélem, mindenki ismeri az I Say a Little Prayert tőle.
Margaret Thatcher – az Egyesült Királyság első (és eddigi egyetlen) női miniszterelnöke
Margaret Thatcher már nincs köztünk, de az biztos, hogy legendaként emlegetik, hiszen ő volt az Egyesült Királyság első és egyben egyetlen női miniszterelnöke is. Ha nem láttátok még A Vaslady című filmet, amelyben Meryl Streep elképesztő átalakulásának lehettek szemtanúi, akkor gyorsan pótoljátok!
Bevallom, a cikk írása alatt sok újat tudtam meg ezekről a nőkről, és a számomra legérdekesebb dolgokat szedtem össze róluk nektek. És mivel zárhatnám jobban ezt a „büszke cikket”, mint a Vaslady egyik leghíresebb mondatával, ami így hangzik:
Rendkívül türelmes tudok lenni, feltéve, ha a végén elérem, amit akarok.