A halászlé sokféle lehet. Van dunai és tiszai, szegedi és bajai, sőt balatoni is. A leglényegesebb különbség, hogy készítünk-e alaplevet, amelyet passzírozunk, hogy sűrűbb, tartalmasabb, krémesebb legyen a leves, avagy a bajai módon egyszerűen csak összefőzzünk, és a halhús mellett a tartalmasságot tészta (gyufatészta, természetesen) biztosítja.
Mivel a passzírozott vegyes halászlé elkészítése bonyolultabb – de nem ördöngösség! –, ezt mutatjuk be lépésről lépésre a tökéletes siker érdekében. 🙂
Minden halászlé alapja a bőséges mennyiségű vöröshagyma. A halon kívül csupán pirospaprikára és sóra van szükség, és persze aki szereti a csípőset, egy kis erős paprikát is tehet bele. Nagyon fontos a jó minőségű pirospaprika, hiszen gyakorlatilag ez az egyetlen fűszer, amit használunk. Érdemes őstermelőtől vásárolni, sötét helyen, lezárva, akár a hűtőben tárolni, hogy színét és aromáit minél jobban megőrizzük.
Vegyes halászlé – passzírozva, belsőséggel
Hozzávalók 4 személynek:
Elkészítés: A halakat lemossuk, besózzuk, és állni hagyjuk 1 órát.
A hagymákat megtisztítjuk, apróra vágjuk, 2 evőkanál olajjal egy fazékba tesszük. A pontyfejet, az uszonyokat és a farkat a hagymára tesszük, megszórjuk a pirospaprika felével, felöntjük 2 liter vízzel, és közepes-gyenge lángon kb. 40 percig főzzük.
Ezután kivesszük a pontydarabokat, lefejtjük a húsos részeket, a léből a hagymát is kinyerjük egy szita segítségével, és turmixgépben pépesítjük, majd egy sűrű szövésű szitán keresztül belepasszírozzuk a főzőlébe.
Tálalásnál csípős paprikát és kenyeret kínálhatunk hozzá.