Nincs annál hálásabb feladat, mint amikor az ember a tíz éve nem látott kolléganőjével készíthet interjút. Böjte Pirossal az RTL Klub show-műsorainál dolgoztunk együtt, ahonnan nekem a gyereknevelés és a külföldre költözés irányába, neki pedig a Barátok köztbe vezetett az útja. Sajtófőnökként dolgozik 2007 óta. Azt mondja, a sikeres szappanopera nemcsak a munkahelye, de második családja is lett az évek alatt.
Hogy milyen jó munkahely lehet a Barátok közt, arra szerintem nincs is jobb mérce, mint hogy Piros pont úgy néz ki, mint 10 évvel ezelőtt, és pont olyan őszintén lehet vele beszélgetni a magánéletről. Aztán mikor a nagy mesélés, cseverészés, pletykálás után témát váltok – hiszen valamiből cikket is kell írni –, valami változást mégiscsak észreveszek rajta.
Ha a Barátok köztről kérdezem, érzem, hogy minden egyes mondatnak, amit kiejt a száján, súlya van. Kulisszatitkokról hiába is kérdezném, semmit nem árul el. Azt mondja, sokan tudakolják tőle, hogy mi lesz ezzel vagy azzal a szereplővel, hogyan folytatódik a történet, de ő még a saját családjának és a barátainak is csak azt szokta mondani, hogy mindent megtudnak, ha nézik a sorozatot. A Barátok közttel kel és fekszik, a telefonja pedig sosincs kikapcsolva, hiszen olyan sokan vannak a csapatban, hogy bárkivel bármikor történhet valami, így mindig elérhetőnek kell lennie.
Tényleg állandó készenlétben vagy? Ezt hogy bírod?
Tudom, hogy sokan szoktak ezzel a fordulattal élni, de ránk tényleg igaz, hogy nemcsak egy csapat vagyunk, hanem szinte egy család is, így pedig már nem csak munkát jelent ez az egész. Az évek alatt megszoktam, hogy állandó készenlétben élek, de azért ez nem azt jelenti, hogy éjjel folyamatosan csörög a telefonom.
És a forgatásokon is mindig jelen vagy?
Mondjuk azt, hogy a közelben vagyok. Az RTL Klub székházában ugyanis egy külön épületrészt foglal el a Barátok közt produkciója. A stúdió és az irodák is itt vannak, így az én szobám is. Mindenki tudja, hogy hol talál, és én is bármikor ott termek, ha kellek valamiért.
Egyébként pedig napközben csinálom a dolgomat, sajtómegjelenéseket, interjúkat szervezek, írok, olvasok, szerkesztek, jóváhagyok. Szóval mindent, ami ezzel jár. És persze napközben, egy-egy jelenet felvétele között, a szünetekben vannak nagy közös kajálások, beszélgetések, barátkozások.
Ami pedig a legjobb, hogy ez egy igazán kutyabarát munkahely, ide bárki behozhatja a kedvencét, mindig van velünk egy-egy négylábú.
Ez azt jelenti, hogy a te óriási német juhász kutyád is ott lebzsel napközben?
Á nem, ez nem neki való, ahhoz azért ő egy elég nagy kutya. És van egy pajtása is, egy keverék kutyus. Ők tulajdonképpen az édesanyám házában élnek, nem is az én lakásomban, de amikor csak tudok, megyek hozzájuk haza.
Tényleg, te hogy kerültél a műsorhoz? Hogyan lettél szerkesztőből sajtófőnök?
Kalamár Tamás, a sorozat akkori producere keresett valakit a feladatra, mert éppen megüresedett ez a poszt.
Vettem egy nagy levegőt, és elmentem egy interjúra, ahol elmondtam neki, hogy szívesen kipróbálnám magam sajtósként, de egyáltalán nincs tapasztalatom.
Lássuk be, nem erre szoktak igent mondani a vezetők, de valamiért mégis felvett. Aztán beletanultam a dolgokba, és nagyon szeretek itt dolgozni, remélem, még jó sokáig folytatódik a sorozat.
Hány rész is volt már eddig?
7600. Hihetetlen szám, nem?
És te mindenkiről mindent tudsz? Barátaid is vannak a stábtagok között?
25 állandó szereplője van a sorozatnak, természetesen nem mindenkivel egyforma a viszonyom, valakivel mélyebb, valakivel kevésbé. Vannak, akik megtisztelnek a bizalmukkal, de ezzel én természetesen soha nem élek vissza.
A magánélete mindenkinek a sajátja, az én elsődleges feladatom a produkció ügyeit intézni.
Olyan természetesen van, hogy egy-egy szereplő megkérdezi a véleményemet arról, hogy a magánéletéről ezt vagy azt hogyan kommunikáljon, vagy miként beszéljen róla a nyilvánosság előtt. De hogy a magánéletükbe mennyire engedik be a publikumot, az az ő döntésük.
Ha már itt tartunk, Rékasi Károlyért sokan aggódtak a VOUS olvasói közül is. Róla szabad valamit elárulnod?
Szerencsére jobban van, és heti egy napot már forgat is. Lassan pedig a színházi munkáit is újra elkezdi. A többi majd kiderül a sorozatból, a magánéletéről pedig, mint mondtam, ő tud bármit is mondani.
Mennyivel előre jártok a forgatásokkal? És mennyivel előre van meg a történet forgatókönyve?
6 héttel előre forgatjuk le az epizódokat, de természetesen ezután még jön az utómunka. Heti négy napot dolgoznak a kamerák, ami azért elég intenzív, de ez érthető, hiszen minden hétköznap este jelentkezünk két új résszel. A forgatókönyv is jó előre kész, de erről én nem szívesen beszélek, mert ez nem az én asztalom.
Ez elég sok elfoglaltságnak tűnik. Van egyáltalán ideje a nálatok dolgozó színészeknek arra, hogy más feladatokat is elvállaljanak? Hogy színházban is dolgozzanak?
Ahogy látom, van. Sokan játszanak színházban, és szinkronizálnak is. Az, hogy ki mennyit van stúdióban, az attól is függ, hogy a történet szerint épp ki van fókuszban. Van, aki épp kevesebbet forgat, van, aki aktuálisan épp többet dolgozik. De ez folyamatosan változik. Természetesen e mellett a feladat mellett még sokan vállalnak szerepeket, és többen iskolába is járnak. Mérai Katának vagy éppen Várkonyi Andrásnak is számos színházi szerepe van, de Kiss Ramóna is nagyon elfoglalt, ő egyszerre több darabban is játszik.
Kiss Ramóna 2002 óta állandó része a sorozatnak, de folyamatosan újabb és újabb szereplők vagy karakterek lépnek be a történetbe. A később érkezőknek nincs nehéz dolguk?
Varga Iza, Szőke Zoltán, Várkonyi András és Tihanyi Tóth Csaba is tagja a sorozatnak a kezdetektől. Amikor egy új ember érkezik, akkor őket mind a stáb, mind pedig a nézők nagyon könnyen befogadják.
Hisz mondtam, mi egy család vagyunk.
Időnként egészen fiatalok is szerepet kapnak a Barátok köztben. Őket kell azért egy kicsit támogatni?
Persze, de nem csak azokat, akik fiatalok. Vannak, akik koruknál fogva nem színészként kerülnek hozzánk, és elég szokatlan számukra a nagy médiafigyelem. Nekik gyakran tartunk tréningeket, ahol például azt is gyakoroljuk, hogy egy-egy nyilvános szereplésen vagy egy interjún hogyan kell viselkedni, mit hogyan kell elmondani. Figyeljük a testtartást, a mimikát, a kifejezéseket. Eljátszunk konkrét helyzeteket. Az egyes műsorok forgatott anyagait pedig visszanézzük és elemezzük.
Apropó, újságírók. Milyen a kapcsolatod a bulvársajtóval?
Azt elmondhatom, hogy alapvetően a sajtóval az egész produkciónak jó a kapcsolata. Nyilván előfordult már egy-egy mosolyszünet a pályafutásom alatt azért, mert valaki nem azt és nem úgy írta meg, ahogyan az korrekt lett volna, vagy nem egyeztetett velünk/velem, de szerencsére általában sikerül közösen megoldani a vitás helyzeteket. Ez egyébiránt kölcsönös érdekünk, hiszen egy szekeret tolunk, nekünk ugyanúgy fontos, hogy írjanak rólunk, mint amilyen fontos számukra, hogy tartalmat szolgáltassunk.
Mi a titka a sikereteknek?
Egyrészt az, hogy minden korosztály tud olyan szereplőt találni a Barátok köztben, akivel azonosulhat. Olyan szituációk történnek nálunk, amik az ő életükben is megeshetnek. A fiatalok különböző élethelyzetei, problémái és örömei ugyanúgy megjelennek, mint a középkorúakéi vagy akár az idősebbekéi. Másrészt a sztori fordulatos, könnyen követhető és érthető.
A mi célunk, hogy szórakoztassunk. A nézők pedig, úgy tűnik, vevők erre.