Ez akár lehetne egy 2015-ös tündérmese kezdete. Hercegnők azonban nem csak a mesékben léteznek – 2015-ben sem. Bár nem laknak a kastély legfelső tornyában, és nem várják a herceget, aki kiszabadítja őket a sárkány karmai közül. A brit királyi családon kívül több uralkodófamília is él Európában, rajtuk kívül összesen kilenc. Ők nincsenek annyira a média fókuszában, ezért úgy döntöttem, érdemes felmérnem, milyen király(i) a terep itt, az öreg kontinensen.
Belgium
Belgium 1983-tól hivatalosan királyság. Ekkor vívta ki függetlenségét az Egyesült Németalföldi Királyságtól. Jelenleg Fülöp király ül a trónon, miután édesapja, II. Albert 2013-ban lemondott. Hivatalos megszólítása: Őfelsége, Fülöp, a belgák királya. 1999-ben vette feleségül Mathilde d’Udekem d’Acoz belga grófnőt.
Fülöp meglehetősen visszafogott, és a közszereplést sem viszi túlzásba. Nem úgy, mint neje, Mathilde, aki nagyon sokat segít férjének, hogy elnyerje a közvélemény rokonszenvét. Négy gyermekük született: Erzsébet, Gábor, Emánuel és a legkisebb, Eleonóra. Az utódlási törvény értelmében apja és a belga trón örököse: Erzsébet hercegnő.
Dánia
A skandináv ország Európa egyik legrégebbi dinasztiája. A Dán Királysághoz tartoznak még a Feröer-szigetek és Grönland is, bár ezek külön igazgatási jogokkal bírnak. A jelenlegi dán királynő II. Margit. Férje egy francia diplomata, Henri de Laborde de Monpezat, házasságukból két gyermek született, Frigyes és Joakim.
A királynő hatalmas népszerűségnek örvend, miseruhákat és oltárterítőket hímez, sőt még A Gyűrűk Ura könyvhöz is készített illusztrációkat.
Hollandia
Napóleon Batáviai Köztársaság néven átszervezte az országot, és Franciaországtól függővé tette. 1831-ben kapta a Holland Királyság nevet, amelyet azóta is visel. A jelenlegi király Vilmos Sándor, aki Beatrix holland királynő elsőszülött fia. Vilmos Sándor a holland hadseregben hadnagyi rangot is szerzett.
Ennek kissé ellentmond, hogy beceneve „Prins Pils”, azaz Sör herceg volt, ugyanis fiatalkorában imádott bulizni, ritkán látták söröskorsó nélkül. Nem meglepő, utálja a bulvármédiát. Az uralkodóház és a sajtó kapcsolatát egy 2005-ös kódexbe foglalta, miszerint a sajtó lehetőséget kap időközönként képeket készíteni a királyi családról, ezzel megelőzve a pletykákat.
2002-ben feleségül vette Máxima Zorreguieta Cerruti argentin befektetési tanácsadót, akinek öltözködési stílusára érdemes odafigyelnetek. Három lánygyermekük született: Katalin Amália, Alexia és Ariana.
4 hétköznapi hercegné
Az elvárásoknak megfelelni kicsit sem könnyű, főleg akkor, ha az ember nem beleszületik, hanem beházasodik a családba. De milyen lemondásokkal jár Katalin vagy Sophia hercegné élete? Ők napjaink két legismertebb hercegnéje, akiknek összejött, amiről mi még csak álmodni sem merünk. Rajtuk kívül Mária dán királyi hercegné mint nyelvtanár és reklámszakember házasodott be a dán királyi családba, de Letizia Ortiz Rocasolana (ma már Letícia királyné) is civilként ment hozzá a trónörökös spanyol Fülöp herceghez. A hercegnék életéről a cikket itt olvashatjátok el.
Spanyolország
Spanyolország, hivatalos nevén Spanyol Királyság, szintén őskirályságnak számít, bár kétszer rövid időre kikiáltották a köztársaságot. Spanyolország királya VI. Fülöp, aki csupán egy éve örökölte meg apja után a spanyol trónt. Felesége Letizia Ortiz, Asztúria hercegnéje, akitől két lánya született, Eleonóra és Zsófia. Fülöp 1992-ben részt vett az olimpián, a spanyol vitorláscsapat tagjaként.
Mostanra teljesen rendezett, botrányoktól mentes életet élnek, de nem volt ez mindig így. Fülöp korábbi kapcsolata nagy botrányt kavart. A nő anyja súlyos kábítószerügybe keveredett. A spanyoloknál az is kiverte a biztosítékot, amikor a herceg egy fehérneműmodellel randizgatott. Nos, úgy tűnik, a válást viszont könnyen megbocsátja a spanyol nép. Letiziának Fülöp herceg a második férje. Örökösük pedig elsőszülött lányuk, Eleonóra infánsnő.
Svédország
Svédország királysága, hasonlóan Dániához, az egyik legrégebbi monarchia Európában. Az ország királya, XVI. Károly Gusztáv egyben a svéd államfő. Felesége Silvia Renate Sommerlath, három gyerekük született: Viktória, Károly Fülöp és Magdolna. XVI. Károly Gusztáv névnapja és születésnapja nemzeti ünnep az országban.
2010-ben megjelent egy botránykönyv, ami Károly Gusztáv titkos életéről igyekezett lerántani a leplet. Forró szexpartik, illegális klubok, maffiózó haverok, így élne a svéd király? Nos, az egyszer biztos, hogy Károly Gusztáv nem tagadott meg semmit. Csupán annyit mondott, amikor a könyvről faggatták: „Nem tudok mit mondani, még nem olvastam.” Azt még hozzátette, hogy feleségével túlléptek az ügyön, mondván, azok a dolgok nagyon régen történtek. A király egyébként 1991-ben hivatalos látogatást tett Magyarországon.
Liechtenstein
Hivatalosan Liechtenstein Hercegség, Európa negyedik legkisebb állama. Az aprócska állam mérete ellenére az adóparadicsomok egyike, így rendkívül népszerű ország. A kisállam uralkodója II. János Ádám herceg. 1967-ben feleségül vett egy grófnőt, akitől négy gyermeke született: Alajos herceg, a trónörökös, Maximilian Nikolaus Maria, Constantin Ferdinand Maria és Tatjana Nora Maria.
Norvégia
Norvégia 872 óta őrzi királyságát, és többé-kevésbé mindig is független ország maradt. Az uralkodó király jelenleg V. Harald. 1968-ban feleségül vette az oslói Sonja Haraldsent. Az esküvőre 9 évet kellett várni, titkolták kapcsolatukat, Sonja közrendű származása miatt. Harald végül megelégelte a titkolózást, apja elé állt, és közölte vele, hogy vagy Sonját veszi el, vagy soha nem fog megházasodni.
A norvég kormány és Harald apja, V. Olaf beleegyezett a házasságba, hiszen ha az egyetlen örökös nem házasodik meg, vége a monarchiának. Két gyermekük született, a trónörökös Haakon és Marta Lujza hercegnő. Érdekes, hogy Haakon is egy közrendű nőt vett feleségül.
Monaco
Monaco a világ második legkisebb országa, területe szinte csak Monaco városából áll. 1911 óta alkotmányos monarchia, azaz az államfő maga a herceg. Jelenleg II. Albert, a Grimaldi család feje, Grace Kelly fia Monaco hercege. Albert 2011-ben feleségül vette a dél-afrikai úszónőt, Charlene Wittstockot.
A pár igazi bulvárszereplő. Charlene egyszer megszökött a palotából is. Kiderült, hogy Albertnek nem csupán két törvénytelen gyereke van, hanem több is. Aztán a botrány elcsitult.
A házaspárnak 2014-ben ikrei születtek, és bár Gabriella korábban született, a trónöröklési törvény szerint Albertet fia, Jakab fogja követni a trónon. A gyerekek születése kapcsán is megindult a szóbeszéd. Állítólag az ikrek lombikprogram segítségével fogantak. Ha ez tényleg így van, ők a világ első olyan trónörökösei, akik ezzel a módszerrel születtek.