A falut 1990-ben alapította 15 nő, akiket brit katonák szexuálisan bántalmaztak. Az elmúlt másfél évtizedben a falu megnyitotta kapuit azoknak a nőknek, akik az elrendezett gyermekházasság elől menekülnek és akik családon belüli erőszakot vagy nemi erőszakot éltek át. Ide várják azokat is, akik a női nemi szerv csonkítás elől menekülnek. Ma már több mint 200 nő él Umojában.
Bindel szerint a falu lakói szívesen fogadják a turistákat és egy kis összeget kérnek tőlük, amikor belépnek oda. A turisták szafarizás közben kerülhetnek Umoja közelébe. Bár az itt élő nők ékszerek eladásából élnek, rendkívül előrelátóak és feminista gondolkodásúak. Többek közt ebben is különböznek a környező falvaktól. Emellett pedig még egy dolog van, amit fontosnak tartanak: a szexuális felvilágosítás. Ennek érdekében Umoja asszonyai első számú céljuknak tekintik, hogy a környező falvakban élő nevelőnőket felvilágosítsák a szexualitásról, a korai házasságról vagy a női nemi szerv csonkításról.
Ezek a nők bár szörnyű dolgokon mentek keresztül, mégis felálltak, összefogtak és létrehoztak egy olyan helyet a világon, ami már 25 éve működik. Ahol támogatják egymást, segítik a nehéz sorsúakat és igyekeznek jóra nevelni a gyermekeiket, hogy ők soha ne kerüljenek olyan helyzetbe, amilyenbe anyjuk került élete során.
Számomra meglepő és inspiráló, hogy a mai világban ilyen még létezik. Soha nem gondoltam volna, hogy van egy hely a Földön, ahol annyira összetartóak a nők, mint itt.
További képeket Umojáról itt nézhettek meg.