Egy pánikroham nagyon ijesztő tud lenni, és sokat segít, ha van mellettünk valaki olyan közben, aki tudja, mi történik, és képes segíteni. Ha ezeket a tippeket megfogadjátok, akár ti is lehettek azok, akik meg tudják nyugtatni azt, aki éppen ilyenen megy keresztül.
A pánikroham annyiban különbözik a szorongástól, hogy ilyenkor a pánik átveszi az irányítást a testünk felett, és képtelenek vagyunk saját magunktól lenyugodni. A testünk elképesztő tüneteket produkál, a légszomjtól kezdve a klausztrofóbián át a szédülésig, és az egész szervezetünk azt kiáltja, hogy ennyi, most fogunk meghalni, ez az a pillanat, amiből nincs tovább. Egy ilyet átélni tényleg megrázó élmény, de sokat segíthet az, ha van a pánikrohamos mellett valaki, aki tudja, hogyan javítson a helyzeten. Ha szeretnétek segíteni azon, aki éppen ilyet él át, kövessétek az alábbi tippeket!
Maradjatok nyugodtak!
A legfontosabb, amit tehettek, hogy szilárd sziklaként álltok az illető mellett, vagyis nem veszítitek el a fejeteket, és nem kezdtek ti is pánikolni. A pánikrohamos embernek sokat számít, ha látja, hogy nincs akkora baj, és nem mindenki éli át azt, amit ő.
Segítsetek lenyugtatni a légzésüket!
A pánikroham gyakori tünete a légszomj és az ezt ellensúlyozó szapora légzés. Ahhoz, hogy a pánikrohamos tisztán tudja látni a helyzetet, és a szervezete ne legyen vészüzemmódban, le kell nyugtatni a légzését. Segítsünk neki, hogy lassabb, mély levegőket vegyen, és koncentráljon a légzése ritmusára.
Tudassátok, hogy számíthatnak rátok!
Fontos, hogy a pánikrohamos érezze, hogy nincs egyedül, és számíthat valakire, aki majd tudja, hogy mi fog történni, és segít átlendülni a nehezén. Ilyenkor ugyanis az is még egy plusz stressz a pánikrohamot átélő számára, hogy azt hiszi, egyedül van, és senki nem tudja, mi történik vele. Ha átadhatja másnak az irányítást, már hatalmas segítség a számára.