Mióta kijött a hír, hogy a műanyag szívószál és a fültisztító pálcika forgalmazásának betiltását tervezi a brit kormány, mást sem látok a Facebook falamon, csak örömködő kommenteket, majd alatta trollkodó hozzászólásokat. Vajon, aki megosztja a hírt, annak ez tényleg ekkora dolog? Vajon a szívószálak betiltása majd megment bennünket vagy a bolygót? Akkor azok, akik megosztják a hírt, tényleg szívószálmentes életet élnek, vagy csak menő megosztani?
Ha a saját példámból indulok ki: nem élek teljesen szívószálmentes életet. Egyrészt ha nem vagyok észnél, és nem szólok az étteremben vagy a kávézóban, simán adnak az italomhoz, így nem tudom mindig elkerülni, hogy ott landoljon a nemkívánatos plasztikszál a poharamban. Viszont törekszem arra, hogy ez egyre kevesebb alkalommal forduljon elő. A szkeptikusokat viszont arra kérem, nézzék végig a következő 10 fotót, mielőtt kommentelnének.
1. Évente 8,5 milliárd műanyag szívószálat dobnak ki csak Angliában.
2. Korábban hatvan brit zenei fesztivál határozta el, hogy nyári rendezvényeiről kitiltja a műanyag szívószálat.
3. A fesztiválok arra is ígéretet tettek, hogy 2021-re teljesen felszámolják az egyszer használatos műanyagokat.
4. Az Egyesült Királyság, Vanuatu, Új-Zéland, Sri Lanka és Ghána egy új egyezményben vállalta, hogy 2021-re visszaszorítja a műanyag zacskók használatát és betiltja a műanyag mikroszemcsés kozmetikumokat.
5. Nagy-Britannia élen jár a világon a műanyaghulladék kezelésében: számos intézkedést hozott a műanyag hulladék csökkentésének reményében.
6. Egy átlagos szívószál használati ideje körülbelül 20 perc, míg lebomlási ideje 500 év.
7. Kiváltása könnyű: papírszívószál, bambuszszívószál vagy mosható fémszívószál a legkedveltebb alternatívák.
8. A könnyű és vékony plasztikszálak bárhova beakadhatnak, akár egy teknősbéka orrába is.
9. Emellett kisebb baj, hogy elcsúfítják a természetet.
10. A szívószálat előszeretettel fogyasztják a tengeri halak és madarak is, akik tápláléknak nézik.
Legyen szívószálmentes minden hónap!
Van egy hely, amit nagyon szeretek, mert nemcsak finomak az ételek, az italok, hanem jó fej csajok váltják egymást a pult mögött. Mára már azt is megtanulták, hogy az én italomhoz nem kell szívószálat adni. Ugyan, ez nem nagy dolog, gondolhatjátok. Pedig egy aprócska vendéglátóhely is rengeteg szemetet termel csak azzal, hogy az italokhoz kérés nélkül szívószálat ad.
A cikk folytatását ide kattintva olvashatjátok!