Gondolom, feltűnt, hogy az utóbbi hetekben a neten barangolva minden az új telefonos játéktól, a Pokémon GO-tól zeng. Ez nem csoda: az Angry Birds óta nem robbant játék ekkorát, egymilliárd letöltésnél tart már, ez körülbelül annyi, ahányan a Facebook Messengert töltötték le, és több mint ahányan a Google Mapset használják! Nem kell a Roxfortba menni, hogy elvarázsoljanak: a játékkal egy nagyon érdekes világba csöppentem bele...
Bár én is sokat lógok a telefonomon, az első hetekben meg sem fordult a fejemben, hogy elkezdjek játszani vele. Aztán elindult az első vitorlástábor a Balatonnál, ahová főleg tizenéves fiúk jöttek. Rájöttem, hogy sosem fogom megtalálni velük a közös hangot, ha egy mukkot sem tudok hozzászólni társalgásuk legfőbb témájához: a Pokémon GO-hoz. Így hát letöltöttem a játékot.
De kezdjük az elején! Mi is ez az egész Pokémon izé?
Mit csinálnak a telefonjukba mélyedve ezek a támolygó holdkórosok? Oké, ilyen eddig is volt pár, de most a szokásosnál is többen kóvályognak a városban a képernyőt bámulva. Ellepték az utcákat a pokémonok! Emlékeztek erre a japán rajzfilmre, ami úgy tizenpár évvel ezelőtt került a TV képernyőre? A sárga kis villámszóró patkány, Pikachu biztos megvan, és a gazdája, Ash, a rakéta csapat, pokélabdák… Dereng?
A rajzfilm lényege is az volt, ami utána több nintendós és egyéb konzolos játéké, és most a Pokémon GO-é is: pokémonokat, ezeket a fura állatokat, amikből több száz fajta van, kell keresni, elkapni, majd fejleszteni, edzeni. Ha már elég erős a pokémonotok, harcolhattok más pokémesterek ellen, elfoglalhattok küzdőtereket, tiétek lehet a legerősebb pokémon, és… hát, azt hiszem, ennyi, nincs magasztosabb célja ennek az egésznek.
Akkor mi ebben a nagy szám, ha már ezer ilyen játék volt? Hát az, hogy a Pokémon GO augmented realityvel, azaz kiterjesztett valósággal dolgozik!
Ezért GO, mert most már nem elég a sötétített szobában ücsörögve nyomkodni a képernyőt, hanem ki kell menni az utcára, és ott kell összeszedni a pokémonokat! A karaktereteket ráteszi Google-térképre, és a két lábatokkal gyalogolva kell eljutnotok a pokémonokhoz, pokéstopokhoz, ahol labdákat és tojásokat gyűjthettek, a küzdőterekre, amik valódi helyszínek, például éttermek, bevásárlóközpontok, hivatalok helyén vannak, és valódi másik játékosok pokémonjaival kell küzdenetek a hely uralásáért. A pokémonok elkapásához pedig az app, egy mini játék keretében, a kamerátokat is használja: Charmander (a kis narancs sárkány) ott ugrált az ebédlőasztalon a poharam és a szalvétám között!
Pszichológusként mellette vagy ellene?
Tele van a net hírekkel, hogy hol mennyi galibát okozott már a Pokémon GO a világon. Több autóbaleset történt, két fiút lelőttek, mert betörtek egy házba egy ritka pokémonért, egy körözött bűnöző egy pokémon küzdőterembe akart bemenni, ami történetesen a helyi rendőrőrsön volt; a törvény őrei felismerték, és lecsukták.
A hírek alapján lehetne a játék ellen kampányolni, azonban előnye is van a szokásos számítógépes programokkal szemben: sportra buzdít! Ha letöltitek, és rákattantok, akkor örömmel fogtok az ebédszünetben húsz perc lendületes sétára indulni pokémonok után kutatva ahelyett, hogy unottan görgetnétek a Facebook-hírfolyamot, és talán a reggeli kocogáshoz is könnyebben kikeltek az ágyból, ha tudjátok: ez nem csak futás, ez vadászat! Így ez a játék az életmódváltásotokat is támogathatja.
Elárulom, miért váltsatok életmódot még ma!
Az egészséges életmód ellen az egyik leggyakoribb kifogás az, hogy drága. De tudjátok, még mi drága? A gyógyszerek! Persze ilyen fiatal korban nem igazán lehet riogatni titeket a rák, a szívbetegségek, a májcirózis kockázatával, mert csak legyintetek: hol van az még! Rosszabb esetben azt mondjátok, valamiben meg kell halni. Ez így van, bár úgy gondolom, nem mindegy, hogy mikor, és főleg, hogy mi miatt történik ez meg.
A teljes cikket ide kattintva olvashatjátok el.
A másik előnye szerintem a párkeresésben lesz: a pokéstopok körül koncentrálódnak a pokémonok, így a játékosok is, és, értitek, egymilliárd letöltése volt, ezt már rég nem csak kisgyerekek és pattanásos kockák használják! Ki tudja, kibe futtok bele holnap…
A Pokémon GO-t, ahogy bármi mást a világon, lehet túlzásba is vinni, amikor már káros hatásai vannak: valódi kapcsolataink elhanyagolása, túlzott érzelmi bevonódás, testi épség kockáztatása. Azonban az arany középutat megtalálva úgy gondolom, hogy jó szórakozás, és meglepő, pozitív mellékhatásai is vannak.
Szerencsére a letöltés nem kötelező, így ha nem érdekel titeket ez az egész balhé, egyszerűen csak hagyjátok figyelmen kívül.