Egyéb kategória

„Ez a nő valaha punk volt” – Vivienne Westwood-pillanatok következnek

Vivienne Westwood neve egyszerre képes közösséget kovácsolni a mainstream médián nevelkedett Szex és New York-nézőközönségből, a hagyománytisztelő britekből és a punkokból – lássuk be, azért ez teljesítmény.

vous - 2016.05.23.
„Ez a nő valaha punk volt” – Vivienne Westwood-pillanatok következnek

A skót szoknyán, latexen, szegecseken és Carrie Bradshaw menyasszonyi ruháján kívül nevéhez számtalan figyelemfelkeltő akció kötődik, mely, ha nem is változtatta meg gyökeresen a divatipart, sokakat szemléletmódváltásra késztetett.

A punk mozgalom attribútumai nem csak a kollekcióiban vannak jelen, emberi jogi és környezetvédelmi aktivistaként a fogyasztói társadalom pazarló gondolkodásmódjára reflektálva hirdeti a „do it yourself” – „csináld magad” filozófiát, vásárolj tudatosan és hasznosíts újra jelmondattal. Hírnevét és népszerűségét gyakran használja arra, hogy nagyobb figyelmet érdemlő problémákra terelje a hangsúlyt: a klímaváltozás veszélyeire, a környezettudatos gondolkodásmódra vagy éppen a társadalmi és nemi egyenlőtlenségekre – ezekre emlékezünk most meg punk napunk alkalmával.

Tanítónőből a punk nagyasszonya

Vivienne Isabel Swire 1941-ben született Nagy-Britanniában, egy Tintwistle nevű angol faluban. Tizenhét évesen családjával Londonba költöztek. A brit fővárosban néhány hónapig részt vett egy művészeti képzésben, ám divattervezést sosem tanult. Miután otthagyta a Harrow School of Artot, elvégezte a tanárképzőt, s éveken át tanárként dolgozott.

Malcolm McLarennel – a Sex Pistols zenekar menedzserével – való megismerkedése későbbi divattervezői karrierjének felívelését jelentette, s egyben Derek Westwooddal való házassága végét. Westwood tanári karrierje egészen '71-ig tartott, amikor is Malcolm megnyitotta butikját a 430 Kings Roadon, ahol az első eredeti Westwood-féle darabokat kezdték el árusítani, melyek később a punkviselet és életforma meghatározó darabjaivá váltak. Ide kattintva többet megtudhattok a divattervező munkásságáról.

Védjük meg a sarkvidéket!

Érdekes, hogy az új média világában egy ilyen végtelenül egyszerű módját választja az ember egy társadalmi üzenet minél szélesebb körű elterjesztésének. Vivienne Westwoodnál nem az első eset, hogy nemes egyszerűséggel pólóra nyomtatva közvetíti gondolatait. 2005-ben az emberi jogokért küzdő civilszervezettel, a Libertyvel együttműködve indította el az „I'm not a terrorist, please don’t arrest me” szlogenű figyelemfelkeltő kampányt, aminek szövegét pólókra és rugdalózókra nyomtatták.

A '70-es években az elnyomó fasiszta rezsimek, diktátorok, politikai és egyházi propaganda ellen fellépve üzente a világnak, hogy nem kultiválja az értékrendjüket, sem a tabukat.

Majd 40 évvel később a Greenpeace-szel közösen a „Save the arctic” – azaz Védjük meg a sarkvidéket! – kampány keretében tervezte a képen látható pólót, melynek üzenetét több mint 60 nemzetközi híresség bevonásával népszerűsítették.

London Fashion Week – A politikusok bűnözők kampány

Forrás:
viviennewestwood.com

A 2016-os tavasz/nyári kollekciójából sem spórolta ki a politikai üzenetet: „A politikusok bűnözők” néven egy utcai tüntetést hozott be kollekciójával a protokollok, szabályok és high fashion világába, mindezt egyenesen a londoni divathét kifutóján keresztül. A modellek a kollekció darabjaiban vonultak végig, kezükben pedig a klímaváltozásra és környezetvédelemre felhívó transzparensekkel.

Vivienne antréja, mint mindig, most sem a szabályok szerint történt, még mielőtt elkezdődött volna a divatbemutatója, követőivel együtt a Westminster Egyetem előtt tüntetett, hogy felhívja a figyelmet a klímaváltozásra.

Mondj igent a függetlenségre!

Forrás:
Facebook / Vivienne Westwood

2014-ben a brit közélet meghatározó napirendi pontja volt, hogy vajon Skócia elnyeri-e függetlenségét és leválhat-e Nagy-Britanniáról. A kérdés sokakat megosztott, azonban Vivienne Westwood akkor sem rejtette véleményét véka alá, amikor mások igen. Tavasz–nyári kollekciójában egyértelműsítette mindenki számára, kit támogat: a modelleken IGEN feliratú kék kitűzővel állt ki a skótok függetlenedési törekvései mellett.

A „Margaret Thatchering”

Forrás:
AFP / Europress Fotóügynökség

1989-ben a Tatler – életmóddal, divattal és közélettel foglalkozó – brit pletykalap címlapján jelent meg Margaret Thatchernek beöltözve, a következő felirattal: „This woman was once a punk”, azaz „Ez a nő valaha punk volt”. A borítót amolyan áprilisi viccnek szánták, a Tatler főszerkesztőjét, Emma Soamest a kiadvány megjelenése után három nappal menesztették pozíciójából.

Vivienne minden fenntartás nélkül nyíltan beszélt arról, hogy mit gondol Margaret Thatcherről és politikájáról; évekkel később egy blogbejegyzésben „képmutatónak” és „igazi katasztrófának” nevezte a világra nézve.

David Cameron – találkozásom egy fehér tankkal

Forrás:
Condé Nast / Tatler

A britek ikonikus divattervezője tavaly az eddigieknél merészebb performansszal rukkolt elő, és a brit miniszterelnököt vette célkeresztbe. Ahogyan Margaret Thatcherrel sem szimpatizált a '80-as években, úgy a mostani miniszterelnököt is nyíltan bírálta. Egy fehér tankkal állt David Cameron oxfordshire-i háza elé, ahol csatlakozott a környezetvédő tüntetők tömegéhez.

PETA-kampány

A PETA People for the Ethical Treatment of Animals, azaz „Emberek az állatok etikus bánásmódjáért” szervezet kampányában a környezetvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet. Vivienne tiszta lelkiismerettel vehet hosszú fürdőket – állítja a PETA a The New York Timesban egy 2014-ben publikált tanulmányra hivatkozva, mely szerint 1 tonna hús előállításához mintegy 15 millió liter víz szükségeltetik, míg ugyanennyi zöldség előállításához csak 323 ezer liter kell.

Vivienne, mint mindig, senkit sem kímélve odaszól mindenkinek, és bírálja a fogyasztói társadalom zöld trendjeit: úgy gondolja, hogy többet tehetünk a vegetarianizmussal a környezetvédelemért, mint ha szelektíven gyűjtenénk a szemetet, vagy hibrid autókat vásárolnánk.

Etikus divat

Hat évvel ezelőtt a tervezőnő az EFI-vel – International Trade Centre’s Ethical Fashion Initiative – közösen indított jótékonysági kampányt annak érdekében, hogy a hátrányos helyzetű nőkön segítsen, munkát, jövedelmet és jövőt biztosítson nekik. Az elmúlt évek együttműködései során végül mintegy 10 kollekciónyi táskát terveztek, ezek a kiegészítők a Westwood márka teljes értékű darabjaivá váltak – s maga a kezdeményezés egy hosszú távú munkakapcsolattá formálódott át.

A programban részt vevőknek nemcsak munkát, hanem hosszú távú fejlődési és tanulási lehetőséget biztosítanak. Az új munka és ezzel együtt új lehetőségek eredményeként megemelkedett a gyerekek között is az iskolázottság szintje; beindult egy körforgás, ami a perifériáról visszaránthatja a térséget, és jövőt biztosíthat a helyi lakosok számára.

Forrás:
viviennewestwood.com
Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Különleges szigetek Izland körül
Világ
Különleges szigetek Izland körül
vous - 2024.11.09.
Björk kétségtelenül Izland egyik ikonikus női alakja, aki világhírű énekesnőként és zeneszerzőként ismert. Az avantgárd popzene királynője nemcsak zenéjében, hanem megjelenésében és egész művészetében képviseli szülőföldje szellemiségét.

Otthon

Ragasztópisztollyal az otthoni javítás is egyszerűbb
Otthon
Ragasztópisztollyal az otthoni javítás is egyszerűbb
vous - 2025.01.16.
A barkácsolási, karbantartási feladatokat a hölgyek is meg tudják oldani, ez egyáltalán nem a férfiak privilégiuma. Függetlenül attól, hogy ki végzi el a javítást, mindenképpen szükség lesz minőségi szerszámokra, kiegészítőkre. A rögzítések és karbantartások egyik elengedhetetlen eszköze a ragasztópisztoly.