Egyéb kategória

Egy pikáns leves, ami a legfagyosabb szívet is felmelegíti

A szláv országokban népszerű leves rengeteg változatban készülhet, de mindegyikre igaz, hogy van benne cékla és más téli zöldség, valamint a forró, tartalmas fogást kissé pikánssá, savanykássá teszik citrommal vagy kevés ecettel.
vous - 2016.02.07.
Egy pikáns leves, ami a legfagyosabb szívet is felmelegíti

A borscs Oroszország egyik legismertebb és legkedveltebb levese, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy eredetileg ukrán gyökerekkel bír, és a régióban rengeteg helyen és változatos módon készítik. Így Lengyelországban, Litvániában és Ukrajnában is nemzeti ételnek számít.

Forrás:
iStock

Az éghajlati adottságok miatt a borscs levesnek nemcsak táplálónak, de igazi melegítő fogásnak is kell lennie, ezért leggyakrabban kerül bele hús is. Általában marhahús, de nemritkán még csontos darab, sőt velős csont is, ahogy azt Bulgakov világhírű regényében említi is: „Nyikanor Ivanovics töltött magának egy kupica vodkát, megitta, másodikkal is töltött, azt is kihörpintette, felnyársalt a villájára három falat heringet – és abban a pillanatban csengettek. Pelageja Antonovna éppen a gőzölgő fazekat hozta be a konyhából, amelyre elég volt egyetlen pillantást vetni, és az ember máris kitalálta, hogy a forró borscs leves alján a világ legpompásabb ínyencfalatja rejtőzik: egy velős csont…” (Mihail Bulgakov: A Mester és Margarita)

Mivel a borscs sokféle téli zöldségből és hosszan puhuló marhahúsból áll, készítése viszonylag időigényes, így nem érdemes belőle kis mennyiséget főzni. Amúgy is jót tesz neki, ha van ideje összeérni, jól eláll a hűvös erkélyen – a töltött káposztához hasonlóan –, így kiteljesednek, gazdagodnak az ízek.

Forrás:
iStock

A borscs lehet első fogásként leves, de akár tartalmas egytálétel is, attól függően, mennyi hús és zöldség kerül bele, berántjuk-e, vagy tejfölös habarással készítjük, de van, aki nem tesz bele semmiféle sűrítést. Van olyan borscsváltozat is, amelybe töltött tésztabatyu kerül, ettől is teljesen más jelleget kap az étel, ezt jellemzően nem rántják és habarják. A káposzta aránya is nagyban befolyásolja a borscs jellegét, általában feleannyi káposzta kerül bele, mint cékla, de készülhet káposztásabb változatban is – minden ízlés és hangulat kérdése.

Borscs

Hozzávalók:

  • 60 dkg marhahús felkockázva
  • 20 dkg sárgarépa
  • 10 dkg fehérrépa
  • 40 dkg cékla
  • 20 dkg krumpli
  • 20 dkg káposzta
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 babérlevél
  • 1 kis doboz paradicsompüré
  • 4 evőkanál olaj
  • 2 evőkanál cukor
  • fél citrom leve
  • pár szem bors
  • őrölt fekete bors
  • 1 evőkanál liszt
  • tejföl ízlés szerint

Elkészítés: A felkockázott húst feltesszük főni annyi hideg vízzel, amennyi ellepi, sózzuk, pár szem borssal és babérral puhára főzzük. Közben kb. 2 evőkanál olajon a finomra vágott hagymát a felkockázott sárgarépával, fehérrépával és céklával megpirítjuk, sózzuk, borsozzuk, hozzákeverjük a paradicsompürét és a cukrot, kevés húslét adunk hozzá, és kb. 20 percig lassan pároljuk.

A párolt zöldséget a puha húshoz adjuk, felöntjük vízzel, sózzuk, ha szükséges, majd beletesszük a vékony szeletekre vágott káposztát és a felkockázott krumplit is, és kb. 20 perc alatt készre főzzük.

Közben a maradék 2 evőkanál olajjal és az 1 evőkanál liszttel vékony rántást készítünk, kevés hideg vízzel kikeverjük, a leveshez adjuk, elkeverjük, összeforraljuk. Citromlével ízesítjük.

Tálalásnál a forró leveshez tejfölt kínálunk.

Forrás:
iStock

Jó étvágyat!

Címkék: #cookta #leves #recept
Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Különleges szigetek Izland körül
Világ
Különleges szigetek Izland körül
vous - 2024.11.09.
Björk kétségtelenül Izland egyik ikonikus női alakja, aki világhírű énekesnőként és zeneszerzőként ismert. Az avantgárd popzene királynője nemcsak zenéjében, hanem megjelenésében és egész művészetében képviseli szülőföldje szellemiségét.

Otthon

3 tipp a tisztább otthoni levegőért
Otthon
3 tipp a tisztább otthoni levegőért
vous - 2024.11.27.
Az otthonunk levegője gyakran több szennyeződést tartalmaz, mint a kültéri levegő. Az épületek hatékony szigetelése ugyan sok energiát takarít meg, ezzel együtt azonban korlátozza a levegő természetes áramlását. Így a por, a vegyi anyagok, az allergének és a páratartalom felhalmozódik, ez pedig hosszú távon növeli a légúti megbetegedések kockázatát.