Egyéb kategória

Kend a hajadra! – Kozmetikumok nélkül félemberek vagyunk?

Fogkrém, szappan, sampon. Ez az a minimum, amit még a legpuritánabb háztartásban is megtalálunk, amiket még egy remete is biztosan használ. Egy felmérés alapján viszont egy átlagos nő ennél jóval többféle terméket, nagyjából 160 különbözőt, egy férfi pedig ennek a felét használja. Persze nem napi rendszerességgel, de még úgy is megvan a 20-25. A legtöbbünknek fogalmunk sincs, mit kenünk magunkra, de lemondani róluk egyáltalán nem akarunk.

vous - 2015.08.25.
Kend a hajadra! – Kozmetikumok nélkül félemberek vagyunk?

Mikor a szerkesztőségben egy kis közvélemény-kutatást rendeztünk, kiderült, hogy mindannyiunknak vannak olyan kedvenc kozmetikumai, amiket ha nem használhatnánk, nem szívesen mennénk emberek közé. A vékony szálú hajam miatt én a hajhabot említettem, de a legtöbben a szempillaspirálról nem tudnának lemondani. Na jó, én sem. Rögtön utána pedig ott van mindenkinél egy csomó más csodaszer, olyanok, mint az alapozó, a rúzs és a szájfény, a pirosító vagy épp a szemöldökpor. Volt, akinek a testpermete nélkül teljesen eltűnik a komfortérzete. Az „alapvető” triót senki nem is említette, mert az ugye nem is vita tárgya.

Hogy néz ki egy reggeled?

Tegyük föl, hogy egy átlagos nő vagyok. Nincs műkörmöm és műszempillám, a hajamnak természetes színe van. Fodrászhoz évente háromszor-négyszer jutok el, de félhosszú hajam nem is igényel többet, a kozmetikusok viszont tőlem le is vonulhatnának a piacról. A fürdőszobám viszont tele van mindenféle pampuccal, és imádom az illatszerboltokat is. A bőröm viszont elég érzékeny, így az arcomra csak hipoallergén, patikában kapható krémeket használok. Nálam ez a napi reggeli minimum:

  1. Fogkrém
  2. Szájvíz
  3. Tusfürdő
  4. Intimmosakodó
  5. Sampon
  6. Hajhab
  7. Dezodor
  8. Testápoló
  9. Micellás arcvíz
  10. Arckrém
  11. Szemránckrém
  12. Parfüm

Ehhez időnként még becsúszik egy-egy dolog, és persze egy kevéske smink (szempillaspirál, tus, púder, pirosító) nélkül sem nagyon lépek ki a házból. Ja, és a körömlakkról – amiből egy egész arzenál várakozik a fiókban – majdnem megfeledkeztem. Persze a többiekből is van választék bőven, hisz olyan csábítóak a boltok polcain, és mert tudjuk a reklámokból: megérdemlem. A különböző olajok, fürdősók, arcpakolások, szérumok, illatok ellepik a vizesblokkot, de az éjjeliszekrényemen is van egy kézkrém éjszakára.

Egy vizsgálat kimutatta, hogy egy újszülött vérében nagyjából 300 különböző méreganyag mutatható ki, köszönhetően a különböző szépségápolási cikkeknek, az elfogyasztott élelmiszereknek, a tisztítószereknek és a környezetszennyezésnek.

Hiszen hiába van egy-egy termékben az egészségre ártalmas mennyiségnek csak elhanyagolható része, ezek összeadódnak egyéb tényezőkkel, így pedig már igenis számítanak.

Forrás:
Pexels

De mit kenünk magunkra?

A szépség, a jólápoltság, na meg a fiatalság megőrzésének érdekében tényleg elképesztő mennyiségű kozmetikumot használunk nap mint nap. Azt már szinte mindenki tudja, hogy a parabennel tartósított termékeket és az alumíniumot tartalmazó dezodorokat kerülni kell rákkeltő hatásuk miatt, de ezen túl egy átlag felhasználó vajmi kevés ismerettel rendelkezik rengeteg vegyületről, amit az általa használt szerek tartalmaznak. 

  • A rúzsok többségében (66%) ólom van, ami ugye egy nehézfém, a szervezetben felhalmozódva gondokat okozhat
  • A krémekben a gomba- és baktériumölő tartósítószerek mellett (pl. paraben) egyéb összetevők is zavart kelthetnek, így például a különböző emulgeálószerek, amik segítségével a víz és olaj keverékéből egynemű keveréket készítenek. Ezek közül néhány veszélyes lehet, így például a Triethanol amine (TEA) és ennek különböző vegyületei
  • A körömlakkoknak és a lemosóknak nem véletlenül olyan erős a szaguk. Legtöbbjük tartalmaz dibutil-ftalátot, toluént és formaledihidet, amelyek nemcsak hogy csavarják az orrodat és irritálják a szemedet és a torkodat, de nagy mennyiségeben rákkeltőek és immuncsökkentő hatásúak
  • A hab- és tusfürdőkben, a samponokban, hajbalzsamokban, a mosóporokban, mosogatószerekben és vécétisztítókban is zsíroldó szulfát- és foszfátszármazékok, tenzidek találhatóak. A legrosszabbak közülük: a Sodium Lauryl Sulfate (vagy Sodium Dodecyl Sulfate), Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Ammonium Laureth Sulfate
  • A naptejekben található kémiai fényvédő szerek (Benzophenone, Oxybenzone, Octyl-Methoxycinnamate) az UV-sugárzás hatására könnyen rákkeltő anyagokká változhatnak. 

Nem folytatnám tovább a kémiaórát, pedig sajnos lenne mit sorolgatni még. És bár az EU-ban élve, a szigorú szabályozás miatt, kevesebb ártalomnak vagyunk kitéve, mint például az USA-ban, a legjobb, ha igyekszünk natúr, organikus vagy biotermékeket használni, már aki nem allergiás rájuk. Ami viszont mégiscsak a legkézenfekvőbb: kevesebb kenceficét kell magunkra kenni, abból is csak azt, aminek a címkéjét alaposan áttanulmányoztuk, vagy a természetes eredetűt. Javasolom például a szőlőmag- vagy az argánolajat az arc- és dekoltázsápolásra, a kakaó- vagy sheavajat pedig testápolásra. A konyhában pedig ott a tojás, a méz, az avokádó, az uborka és még megannyi finomság, amik kenterbe verik a legillatosabb, legszebb csomagolású és néha igencsak borsos árú szépségápolási termékeket.

Ha a konyhában nem találtátok meg, amit szerettetek volna, akkor se búsuljatok! Irány az erdő! Hiszen a fák, bokrok aljában olyan csodanövények lapulnak, amik a beautytermékek alapösszetevői. De nem csak a lombok alatt lapul egy-egy kincs, az óceán élőlényeivel is szépülhettek!

A víznél pedig nincs jobb hidratáló. A havonta így megspórolt pénzt pedig egyéb kényeztetésre költhetitek. Élményekre, barátokra, hiszen a nevetéstől mindenki megszépül.

Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Közösen kutatja a Velencei-tó helyzetét és lehetőségeit a Kodolányi Egyetem és a HÖOK
Világ
Közösen kutatja a Velencei-tó helyzetét és lehetőségeit a Kodolányi Egyetem és a HÖOK
vous - 2025.06.12.
Tudományos együttműködést indított a Velencei-tóért a Kodolányi János Egyetem és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). A több kutatást és tudományos vizsgálatot is magába foglaló kezdeményezés célja, hogy átfogó turisztikai, szociológiai és demográfiai képet adjon a Velencei-tó térségének helyzetéről. A részleteket sajtótájékoztató keretében ismertette Domokos Tamás, a Kodolányi Egyetem elnöke és Budai Marcell, a HÖOK sajtófőnöke Székesfehérváron, az felsőoktatási intézmény székhelyén.

Otthon

Miért fontos a kerti világítás?
Otthon
Miért fontos a kerti világítás?
vous - 2025.06.07.
Az ingatlanhoz tartozó szabadtéri területet úgy alakíthatjuk ki, ahogy csak szeretnénk: bevethetjük növényekkel, kialakíthatunk rajta egy pihenőhelyet, funkcionálisabbá tehetjük kényelmes kerti bútorokkal és akár kerti partik, szabadtéri sütögetések színhelyévé is válhat.