A kutya az ember leghűségesebb barátja. De vajon úgy eteted, ahogy kell? Odafigyelsz arra, hogy kiegyensúlyozott táplálkozása legyen? Jutalmazni szoktad? Íme egy alap- és három falatka recept, amelyeket otthon, egyszerűen is elkészíthetsz!
Gyakran megfeledkezünk arról, hogy a kiskedvenceink eledele is tartalmazhat minőségtelen vagy akár káros hozzávalókat. Ennek elkerülése érdekében ajánlott otthon elkészített változatot használni, ami nemcsak olcsóbb, de ízletesebb is lesz számára. Most hoztunk egy alapreceptet, amely segít, hogy szem előtt tarthasd az összetevők arányait, és három nagyon egyszerű falatkát, amit a kutyád tutira imádni fog.
A legtöbb kutyaeledel otthon is könnyen elkészíthető, de elengedhetetlen az, hogy odafigyeljünk az összetevők arányaira. Fontos, hogy kiskedvencünk étele – amennyiben lehet – tartalmazzon 30% gabonafélét, 30% zöldségfélét és 40% húst.
Alaprecept (elkészítési idő: 30 perc)
Amire szükséged lesz:
A kockára vágott húst egy olajozott serpenyőben puhára sütjük. Mielőtt teljesen kész lenne, hozzáadjuk a felaprított zöldségeket. Figyeljünk arra, hogy utóbbiak félig nyersek maradjanak. Külön edényben főzzük meg a gabonafélét is. Ezután egy nagy tálba keverjük össze pépesebb masszává a megfőtt ételeket, hozzáadva a 3 egész tojást. A kész eledelt lehet porciózni és mélyhűtőben tárolni.
Kiskedvencünk számára is a fent vázolt kiegyensúlyozott étrend az elsődleges.
De olykor – akár motiváló eszközként is – szükségük van falatkákra, amelyek igazán változatosak lehetnek. Ebben az esetben nyugodtan mellőzhetjük a húst, és feldobhatjuk növényi hozzávalókkal. Íme néhány – vegetáriánusnak is mondható – jutalomfalat.
Szalonnás falatkák (elkészítési idő: 40 perc)
Amire szükséged lesz:
Az egyik tálba a nedves hozzávalókat keverjük össze: a zsírt, a felvert tojást és a vízet. A másikban szárazak kerülnek: a liszt és a búzacsíra. Addig keverjük, amíg egynemű masszát kapunk belőle. A tésztát nyújtsuk vékonyra és mézeskalács formákkal vágjuk darabokra. A formákat helyezzük sütőpapírral bélelt tepsibe. Süssük nagyjából 20 percig, 150 fokon.
Fonott kalácsok édesburgonyából (elkészítési idő: nagyjából 1 óra 30 perc)
Amire szükséged lesz:
Első lépésként – még a hozzávalók előkészítése előtt – érdemes előmelegíteni a sütőt 200 fokra. Majd olajjal kikenünk egy tepsit, és a félbevágott édesburgonyákat a vágott oldalukkal lefelé helyezzük. 40 percig, megpuhulásig sütjük. A meghámozott és kihűlt édesburgonyát egy villával pépesre törjük. Ebből a masszából kimérünk 3 csészényit.
Ezt követően csökkentjük a sütő hőmérsékletét 190 fokra. Egy tálba jól összekeverjük a burgonyapürét, a reszelt almát, a lisztet és a tojást, amíg tészta állagú nem lesz. A kapott masszát kinyújtjuk és formázzuk. Készíthetünk belőle fonott kalácsokat, vagy akár mézeskalácsformák segítségével is vághatjuk.
Az elkészített formákat 190 fokon 35 percig sütjük. Légmentes dobozban nagyjából két hétig tárolhatjuk.
Mogyoróvajas zabgolyók (elkészítési idő: 23 perc)
Amire szükséged lesz:
Mindenekelőtt keverjük össze a mogyoróvajat és az almalevelet, majd adjuk hozzá a zabpelyhet, a lisztet és a sütőport. Amikor már összeállt egynemű masszává, formázzunk belőle kisebb golyókat.
Melegítsük elő az air fryert 180 fokra. Kenjük be a rácsokat vékonyan olajjal, és egyszerre 8-12 golyót helyezzünk a kosárba. 8 percig sütjük. Figyeljünk arra, hogy 4 percnél fordítsuk meg a golyókat. Ismételjük meg a többi golyóval is. Légmentes dobozban két hétig tárolhatók.