Döbbenten állunk az események előtt. Na, jó, egy kicsit túloztam, az viszont tényleg érdekes, hogy a világtérkép, amit eddig ismertünk, valójában nagyon pontatlan.
A legtöbben a Gerardus Mercator nevéhez köthető világtérképet ismerjük, ezt tanították meg nekünk az iskolában. Azonban úgy tűnik, Mercator eltúlozta Észak-Amerika és Európa méretét, sokkal nagyobbnak ábrázolta, mint amilyenek valójában, valamint alábecsülte Afrika és Dél-Amerika területét – írja az Elite Daily.
Dolgok, amiket nem tanítottak meg az iskolában, pedig kellett volna
A szüleinknek teljesen igaza volt abban, hogy tanulni nagyon fontos, és egyébként izgalmas is. Azonban azt már a középsulis éveink alatt is tudtuk, hogy a kovalens kötésnek semmi hasznát nem vesszük majd az életben. Kivéve, ha orvosok, gyógyszerészek vagy egyéb, biológiához, kémiához köthető szakmát választunk. Egy biztos, szegényebbek nem lettünk a kovalens kötés definíciójától, de annyi mást megtaníthattak volna nekünk az iskolában!
Mercator világtérképe 1569-ből – amit azóta ismerünk és használunk
A helyzet az, hogy egyes észak-amerikai és már brit iskolák is szeretnének egy másik világtérképet használni, ami sokkal pontosabban ábrázolja az országok méretét.
Gall–Peters-világtérkép, amit Arno Peters publikált 1974-ben
Látjátok a különbséget? Elsőre talán úgy tűnhet, mintha csak eltorzították volna a már ismert világtérképet, azonban több különbség is van a két nézet között. Mint láthatjátok, a Mercator térképén Grönland sokkal nagyobb, mint Gall–Petersén, valamint az előbbi nézet szerint Kanada csaknem akkora, mint Afrika, azonban fele akkora sincs.
Akkor most kinek van igaza?
Bár a legtöbb ember számára a hagyományos Mercator-vetületben ábrázolt térkép az elfogadott, valójában az a sarkok felé nagyon torzít, hiszen gömbfelületből hengerfelületet alkot. Így lehet az, hogy Mercator térképén Grönland óriási, míg a korrigált nézeten sokkal kisebb.
Nézzétek, ebből a videóból jobban megérthetitek!
Csakhogy koránt sincs vége még a térképkálváriának, ugyanis bár a Gall–Peters-térkép közelített a valósághoz, az sem volt teljesen pontos.
2015-ben James Talmage és Damon Maneice készített egy interaktív világtérképet The True Size of névvel, ami végre pontos képet ad a kontinensek, országok méretéről. Nincs más dolgotok, mint beírni egy ország nevét és ide-oda pakolgatni, hogy meglássátok a valódi arányokat.