A Fehér Házat 1960-ban nemzeti történelmi műemlékké nyilvánították. Nemcsak az épület páratlan, hanem a benne található felbecsülhetetlen értékű bútorok, képzőművészeti alkotások, porcelánok, gyertyatartók és még sorolhatnánk. De kinek köszönhető ez az elképesztő berendezés? Javarészt természetesen a first ladyknek!
Na nem az egész épület berendezése, de a mindenkori elnök illetve feleségeik kiváltsága, hogy egyes helyiségeket ők maguk alakítsanak át, kedvük szerint, helyesebben saját személyiségüknek megfelelően.
Tudtátok? A hivatalát elfoglaló pár 100 ezer dollárt kap a beköltözésükkor a privát illetve az állami terek átalakítására.
Persze ez nem ilyen egyszerű, hiszen az állami helyiségek bútorzatát jóvá kell hagyatniuk egy felelős bizottsággal. De erről majd később…
A kezdetek
A helyiségek funkciója és külleme a kezdetek óta folyamatosan változott, de a legnagyobb változás Jacqueline Kennedynek volt köszönhető. De nemcsak emiatt lehetnek hálásak az újabb és újabb elnökök és feleségeik, hanem azért is, mert az antik darabok mellett a kortárs dizájn és egyéb képzőművészeti alkotások is bekerülhettek általa az épületbe. Tökéletes egyensúlyt teremtve ezzel a berendezésben.
A divatikon first lady – Infografikán Jackie Kennedy stílusváltásai
„Jackie Kennedyt igazi stílusikonként emlegetjük még ma is. Sikkes stílusát nők milliói imádták és követték. Nem csoda, hiszen a francia haute couture-t Európából egyenesen a tengerentúlra telepítette, emellett szakított az elnökfeleségek korábban megszokott stílusával. Egyszerű vonalvezetésű ruháit, nőies kalapjait és óriási bogárnapszemüvegét ma is megirigyelnénk. De hogyan alakult az időközben elnökfeleségből hajómágnás-feleséggé változó Jackie stílusa? Lássuk!”
Jackie Kennedy
Jackie beköltözésükkor azzal szembesült, hogy számtalan másolat található a Fehér Házban, ezért belekezdett az eredeti műtárgyak felkutatásába és összegyűjtésébe, majd a Fehér Ház felújításába. Ebben Sister Parrish belsőépítész segítette munkáját.
Létrehoztak egy tökéletes fúziót a régmúlt és a modernkor berendezésével.
Ez az egyensúly illetve koncepció a bútorzatban máig nem változott, csupán annyiban, hogy amikor egy republikánus elnök töltötte be hivatalát, akkor valamivel több konzervatív, klasszikus antik bútor illetve műalkotás kapott helyet a terekben, míg a demokrata elnököknél jóval több modern bútor és absztrakt festmény.
De hogy mit köszönhetnek még a leendő elnökök és first ladyk Jackie Kennedynek?
S habár némi közfelháborodást okozott az a nem kevés pénz, amit Jackie a felújításokra „eltapsolt”, a Fehér Házról kiadott történelmi kalauz, aminek szerkesztését ő maga felügyelte – köszönhetően korábbi újságírói tapasztalatainak – szépen vissza is hozta a kiadásokat.
Michelle Obama
Az Obama család beköltözésekor Michelle Michael Smitht kérte fel a Fehér Ház átalakítására. Harmonikus és modern légkört teremtettek, számtalan kortárs képzőművészeti alkotással kiegészítve, amelyek a first lady nagy kedvencei. Az Obama család pártolja a kortárs művészetet, de ezek mellett az alkotások mellett jócskán helyet kaptak a régiségek is, mint például az az 1780-as kristálycsillár, ami már a Kennedy korszakban is helyet kapott.
És hogy milyen festmények kerültek be a Fehér Házba Michelle által?
Csak zárójelben jegyzem meg, természetesen nem minden festmény Obamáék tulajdona, számtalan alkotást múzeumokból kölcsönöztek.
A Fehér Ház egyébként állandó gyűjteménnyel is rendelkezik, új darabok azonban csak és kizárólag William Allman kurátor illetve a Fehér Házért felelős örökségvédelmi bizottság engedélyével kerülhetnek be. A privát helyiségekbe természetesen a first ladyk által is.
A Feltámadás című festmény különösen megbecsült alkotás, ez ugyanis a legelső kép, amit egy afro-amerikai hölgy készített, és bekerülhetett a Fehér Házba. Olyan alkotásokat is választottak tehát, amelyek korábban nem valószínű, hogy a Fehér Ház egyik helyiségének falán díszeleghetett volna.
Teret adtak alkotóknak arra, hogy megismerhessék őket felsőbb körökben is!
Ahogyan a Kennedy család, úgy Obamáék is megtalálták azt a tökéletes egyensúlyt, amelyben egyaránt helyet kapnak a kortárs és a régmúlt berendezési tárgyai is. Tökéletesen megférnek egymás mellett a színes, modern festmények például azzal az 1902-ben készült tükörrel, ami már Roosevelt idejében is a Fehér Ház tulajdona volt.
Elegáns, tisztelettudó, friss és élettel teli enteriőröket hoztak létre. Vagyis pont olyat, amilyen tökéletesen tükrözi az ő személyiségüket!
Obama olyan gyönyörű beszédet mondott feleségének, hogy ti is megkönnyezitek
„Az Egyesült Államokban novemberben választások voltak, ahol megszavazták, hogy Donald Trump legyen a következő amerikai elnök. Barack Obama pedig január 11-én tartotta meg utolsó elnöki beszédét, mielőtt még leköszönne. Nemcsak mint az államok első embere szólalt meg, hanem mint apa és férj is. Szónoklatával végleg becsempészte magát a szívünkbe.”
Az egykori elnök és családja január 20-án hagyja el végleg a Fehér Házat. Hogy Trump és Melania ezek után hogyan alakítják majd át, azt még egyelőre nem tudni, és talán mindannyiunknak így a legjobb. Jelenlegi otthonukat elnézve nem vagyok biztos benne, hogy a csupa arany, részletgazdag rokokó és neobarokk bútoroknak helye lenne a Fehér Házban. De bizonyára szívesen a rendelkezésükre áll majd a felelős bizottság és jó néhány lakberendező.
Ami biztosan nem fog változni az a ház hivatalos fehér színe!