De vajon csak a huszon-harmincévesek találnak állást a vendéglátóhelyeken? Mi a helyzet a nőkkel, akiknek a gyermekeik ellátását is meg kell oldaniuk a változó műszakok mellett? Cikkünkben ennek jártunk utána.
Azt már az elején érdemes leszögeznünk, hogy a vendéglátás-turizmus területén biztosan bárki talál állást, hiszen számos városban hirdetnek lehetőségeket. Az alábbi link például a veszprémi munkákat gyűjtötte össze: veszpremallas.hu – itt is lehet bátran nézelődni.
Mindegy, hány évesek vagyunk, biztosan lesz olyan munkakör, amely megfelel az életkörülményeinknek, igényeinknek. A középiskolás, egyetemista diáklányok számára is akadnak pultos, felszolgálói munkák, de a harmincas éveikben járó nők is elhelyezkedhetnek ilyen munkakörben.
Érdemes fejleszteni, továbbképezni magunkat, ha hosszú távon gondolkodunk, és például nyelveket tanulni vagy elvégezni egy menedzser tanfolyamot – így később akár irányítóként is dolgozhatunk. A hotelekben, éttermekben szükség van irodai feladatok ellátására is – és jó, ha valaki belülről ismeri a céget.
Mikor a gyerekek még kicsik, akkor nem szerencsés olyan műszakot vállalni, ahol éjszakába nyúlóan kell dolgozni. Jobb, ha a családunkra figyelünk elsősorban a munka és a magánélet egyensúlyára törekedve.
Ha valaki ragaszkodik a vendéglátás területéhez, az bátran elmehet recepciósnak, szobalánynak egy hotelbe, vagy például egy konyhán is dolgozhat, ahol ebédeltetéssel foglalkoznak.
Ezeknél jellemzően 8-10 óra körül kezdődik a munkaidő és 14-16 körül van vége, így a gyerekekért el lehet menni az óvodába, iskolába. Az sem baj, ha nem napi 8 órás állást talál valaki, hiszen a vendéglátásban dolgozók fizetése nem rossz.
Sok helyen olvasni, mennyire káros hatással van az emberi szervezetre az éjszakai munkavégzés. Pláne nehéz a helyzet, ha valaki felszolgálóként dolgozik, egy percre sem tud megpihenni, egész végig lót-fut.
Egy ilyen munkát csak ideig-óráig lehet végezni, pár éven belül célszerűbb valamilyen könnyebbet keresni. Lelkileg is meg kell erősödnie annak, aki egy bárban, kocsmában dolgozik esténként pincérnőként – ez nem mindig leányálom. Határozott fellépéssel, céltudatossággal azonban távol lehet tartani a zaklató vendégeket. Mindig legyen valaki, aki segít, ha baj van, egyedül ne vállaljunk esti műszakot.
Jó hasznát lehet venni olyan képességeknek a vendéglátásban, mint az udvariasság, empátia, segítőkészség vagy épp a humorérzék. Elsősorban azonban nagy teherbírásra és türelemre lesz szükség ahhoz, hogy jó munkaerővé válhassunk. Érdemes átgondolni a jelentkezés előtt, valóban nekünk való-e az adott munkakör.