Az elmúlt években a digitális trendek terén lezajlott technológiai forradalom lehetővé tette, hogy a művészek teljesen új dimenziókat nyissanak meg maguknak a kreativitás és hatékonyság érdekében. Napjaink AI trendjei egy picit mindenkiből művészt faragtak – éppen ezért adódik a kérdés, hogy mégis miért is érdemes elgondolkodni a digitális rajzeszközök használatában és megtanulásában?
Az egyik fontos előny, ami a digitális rajzeszközökben rejlik az ecsetek jóformán végtelen száma. Egy digitális környezetben számos speciális ecset használata biztosított, amelyek a kreatív folyamatok széles skáláját nyitják meg egy alkotó számára az analóg eszközökkel összehasonlítva. Ezzel a sokféleséggel szabadon kifejezhetőek a kreatív elképzelések és olyan textúrákat és mintázatok létrehozása válik lehetségessé, melyeket a hagyományos eszközökkel nehéz (vagy lehetetlen) lenne létrehozni.
A másik kiemelkedő előny a digitális rajzolásban a pontos munkavégzés lehetősége. A digitális tollak nyomás, dőlésszög és esetenként tengely körüli elforgatás érzékenysége nagyban hasonlatossá teszi azokat az analóg eszközökhöz, ám az alkotás folyamatát tekintve ezek az eszközök jelentősen túl is mutatnak azokon. A meghúzott vonalak szabadon módosíthatóak – ez pedig lehetővé teszi, hogy a művész könnyedén finomhangolja a részleteket, javítsa a hibákat, vagy éppen egy teljesen új megközelítést próbáljon ki, anélkül hogy a munkája alapja veszendőbe menne.
Ide kapcsolódik a technológia egyik legfontosabb aspektusa is, amely különbséget teremt az analóg és digitális rajz között. Ez a rétegek használatának lehetősége. A digitális rajzeszközök lehetővé teszik egy művész számára, hogy különböző rétegeken dolgozzon, ami röviden annyit jelent, hogy az alkotás egyes elemei teljesen elkülönítve kezelhetőek. Mintha egy könyv (átlátszó) lapjain folyna az alkotás: más rétegen foglalnak helyet a kontúrok, máson a színek és az effektek – de a rajz részei is elkülöníthetőek ezzel a módszerrel. Ez segít abban, hogy a művész fokozottan kontrollálja a kompozíciót és könnyedén kísérletezzen új ötletekkel (például lecserélje a kép hátterét) anélkül, hogy az előző munkáját veszélyeztetné – hiszen az mindig meg fog maradni az eredeti rétegen.
Azonban az átállás a hagyományos eszközökről a digitális rajzolásra néha kihívást is jelenthet. Ennek sikeressége érdekében a Wacom nemrég egy (magyarul is olvasható) blogbejegyzésben hívta fel az első vásárlók figyelmét arra, hogy milyen otthon is könnyen elvégezhető gyakorlatokkal lehet ezt a folyamatot finomhangolni, egyszerűbbé tenni.
A fenti előnyök és a gyakorlás révén pedig megnyílik az út a határtalan fejlődés irányába. Áttérve egy digitális rajzeszközre, olyan mértékben szélesíthetőek egy művész kreatív határai, mely mindeddig elképzelhetetlen volt.
A bejegyzés gyakorlatait elvégezve pedig egy digitális rajztábla mellett állva (vagy ülve), napról napra kényelmesebben és könnyebben fog menni az alkotás, miközben már a tanulás folyamata során látványos fejlődés következhet be – köszönhetően az elsajátított új eszközöknek és a technológia által megkövetelt alkotási technikáknak.
Mivel az alkotó ez alatt a folyamat alatt nem csupán új szemléletet sajátít el, hanem rendszerint megismerkedik egy (vagy több) professzionális grafikai szoftverrel is, a szakmai tudását olyan mindennapi szoftver használatbeli tapasztalattal is bővítheti, amelyről mindaddig álmodni sem mert.