Világ

Tényleg él angyal a tengerek mélyén – A legkülönlegesebb óceáni lények, amelyek valóban léteznek

A delfinek, bálnák, cápák, bohóchalak, korallok vagy tengeri csillagok mind olyan lények, amelyeket mindenki ismer, ha a nagy vizek élővilága szóba kerül. Az óceánok mélységei azonban olyan állatoknak is otthont adnak, amelyeket valószínűleg nem említenétek a fenti sorban. Pedig elképsztően érdekes lényekről van szó. Figyeljetek csak!
vous - 2015.06.08.
Tényleg él angyal a tengerek mélyén – A legkülönlegesebb óceáni lények, amelyek valóban léteznek

Tengeri zafír

Már a neve is különleges. Elsőre úgy néz ki, mintha egy alufóliadarab csillogna a tengerben. Pedig nem. A tengeri zafír (Sapphirina) egy mélytengeri rákocska, amelyet először a dél‐afrikai Dunbar partjainál fedeztek fel. De miért kék? Az élőlények csillogásukat a sejtjeikben lévő mikroszkopikus kristálylapoknak köszönhetik. Ezek a rétegek olyan távolságra vannak, amelyek megfelelnek a kék fény hullámhosszának. A zafír esetében a kék fény akadálytalanul halad át a lemezek között. Ettől a jelenségtől eltekintve a tengeri zafír átlátszó. Egyszer kék, egyszer pedig teljesen eltűnik a szemünk elől. Varázslatos.

Dumbo polip

Nem, ezt a kis cukiságot nem Photoshopban rajzoltuk! A dumbo polip 3‐4000 méter mélyen található, ez az átlagos élőhelye. Ő a legmélyebben élő polipfaj. Becenevét a fülszerű nyúlványairól kapta.

Fehér pöttyös medúza

Ez a medúza a meleg, trópusi vizekben, a Csendes‐óceánban őshonos. A fehér pöttyös medúza enyhe mérget bocsájt ki, de nem jelent veszélyt az emberekre. A táplálék rögzítésére használják mérgező váladékukat. Planktonokkal táplálkoznak és egy nap több mint 50 köbméter tengervizet szűrnek meg.

Flamingónyelv csiga

A csigáknak ezt a fajtáját nemrég fedezték csak fel, az Atlanti‐óceán korallzátonyain fordul elő. Két különlegessége is van. Az egyik, hogy mérgező állatkákkal táplálkozik, de a mérgező vegyületektől nem lesz semmi baja, viszont ő is mérgezővé válik.  A másik, hogy a háza önmagában amúgy fehér, csak a benne élő állatok teszik színessé.

Tengeri angyal

2005‐ben fedezték fel, körülbelül 350 méteres mélységben a tengeri angyalt. Becenevét furcsa, pillangómozgásáról és átlátszó bőréről kapta. Nagyon kicsi angyalok: kifejlett korukban is alig érik el az 5 cm‐t. Csillognak, színesek, szóval gyönyörű tengeri teremtmények.  A bálnák kedvenc  csemegéi közé tartoznak.

Világító planktonok

A Maldív‐szigeteknél található világító planktonok a tengerben élnek, főleg a part menti szakaszokon. Egyszerűen gyönyörűek, mikor a partra sodorja őket a víz.  Óriási felületen mozdulnak egyszerre, világítanak, és éppen úgy néznek ki, mint a csillagos ég.  A luciferin nevű kémiai anyagnak köszönhetik varázslatos kék színüket, és mozgásra reagálva azonnal fényt bocsátanak ki.
Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Otthon

Dioráma készítés – kreatív utazás új világokba
Otthon
Dioráma készítés – kreatív utazás új világokba
vous - 2024.10.10.
A diorámák és terepasztalok készítése nemcsak egy szórakoztató hobbi, hanem egy igazi művészeti forma is, amely lehetőséget nyújt számunkra, hogy apró részletekben gazdag világokat hozzunk létre. Legyen szó egy történelmi csatajelenetről, egy természetes tájról, vagy akár egy futurisztikus városról, a diorámakészítés lehetőséget ad, hogy fantáziánkat szabadon engedjük, miközben különböző anyagokkal, technikákkal és eszközökkel dolgozunk.