Írásunkban végignézzük, hogyan változik a párkapcsolatunk az évek során és tetten érjük azokat a pillanatokat, amikor az intimitást úgy kezeljük, mintha magától értetődő volna. Néha szem elől tévesztjük, ez igaz – ilyenkor pedig dolgozni kell rajta, és ha szükséges, újból felépíteni.
A megismerkedés intenzív időszak: felfedezzük a társunk szokásait, vágyait, és egy kicsit önmagunkra is rácsodálkozunk. Az intimitás természetesnek tűnik. Ilyenkor kevesen gondolunk arra, hogy ez az állapot nem marad velünk örökké.
Pedig, ha már akkor meg merjük osztani a párunkkal, hogy mi izgat minket, és mi az, amit kevésbé szeretünk, az stabil alapokat ad az életre szóló, őszinte és érett kommunikációhoz. Hiszen egy kapcsolatban az egyik legnehezebb dolog az, hogy megtanuljunk nyíltan beszélni a szexualitásról.
Ha képesek vagyunk felfedni magunkat, rengeteg feszültségtől és félreértéstől kímélhetjük meg magunkat. Amikor úgy érezzük, hogy valami nem működik tökéletesen, miért ne próbálhatnánk ki új dolgokat, például szerepjátékokat, a potencianövelő hatását, vagy éppen egy szexshop kínálatának legizgalmasabb darabjait?
A kapcsolat fejlődésével elérkezünk abba a fázisba, amikor a vad vágyakozás egy mélyebb kötődéssé szelídül. Itt már nem csak a pillanatok számítanak. Tervezgetjük a jövőnket, összeköltözünk, örök hűséget fogadunk egymásnak és családot alapítunk. Egy kiszámítható, biztonságot nyújtó keretbe kerül az életünk.
Azzal, hogy lefoglal bennünket a munka, a karrier, az otthoni teendők és a gyerekek, a társunk óhatatlanul háttérbe szorul. Ebben a szakaszban már tudatosan kell dolgoznunk azon, hogy a kapcsolatunk tartogasson izgalmakat.
Sokan kudarcként élik meg, amikor a szexuális életükben kihívásokkal szembesülnek. Pedig az intimitáshoz hasonlóan a szexualitás sem egy statikus állapot. Ahogy az életünk többi területén, itt is szükség lehet időnként a frissítésre.
Ahogy telik az idő, az élet elkerülhetetlenül hozza magával a kihívásokat. Lehet, hogy anyagi problémákkal küzdünk, stresszes a munkahelyünk, vagy az egészségünk kerül veszélybe.
Ilyenkor gyakran eltávolodunk egymástól, és egy nap azon kapjuk magunkat, hogy a kapcsolatunk inkább egy lakótársi viszonyra hasonlít. Ezek az időszakok természetesek, de nem kell, hogy véglegesek legyenek. Beszélgessünk arról, hogy mit hiányolunk az együttlétekből.
Előbb-utóbb minden kapcsolat eljut arra a pontra, ahol újra kell gondolnunk, hogyan működünk együtt. Ez nem azt jelenti, hogy valami elromlott. Inkább arról van szó, hogy a változások természetesek, és más megközelítéseket kell keresnünk ahhoz, hogy ismét egymásra találjunk.
Ha nyitottak vagyunk, a lehetőségek végtelenek: új hobbi, spontán utazások, vagy épp valami teljesen új a hálószobában. Merjünk kísérletezni, és ha úgy érezzük, hogy a szexuális életünk új energiára szorul, ne zárkózzunk el a potencianövelő szerek gondolatától sem. Ezek a készítmények nem varázsszerek, és nem kötelező kellékei egy párkapcsolatnak. Inkább eszközök ahhoz, hogy új lendületet kapjunk.
A vágy csökkenése nem jelenti azt, hogy a kapcsolatunk értéktelen lenne. Sokkal inkább arról van szó, hogy a testünk és az elménk folyamatosan változik. És ha a vágy nem éled újra magától, miért ne tennénk egy próbát olyan eszközökkel, amelyek segíthetnek?
Ha egy vitamintól energikusabbnak érezzük magunkat, vagy egy arckrémtől fiatalosabbnak látszunk, miért lenne furcsa, ha a szexuális életünk felfrissítését is megtámogatnánk?
Tegyük félre a bűntudatot és a szégyenkezést, és közelítsük meg kíváncsisággal a témát! Ne csak arról beszéljünk, ami működik, hanem arról is, ami nem. Nem a probléma felismerése a gyengeség, hanem az, ha hagyjuk, hogy a kapcsolatunkban olyan kérdések maradjanak kimondatlanul, amikre létezhet egyszerű megoldás.
Szakítsunk az elvárással, hogy mindennek természetes módon kell történnie és engedjük meg magunknak, hogy egy kis segítséggel ismét megélhessük az elveszett vágyat. Ez nem a teljesítményről szól, hanem arról, hogy felidézzük a testi örömöket, és az intimitással új szintre emeljük a kapcsolatunkat.