A tökéletes szemüveg ötvözi a funkcionalitást, a stílust és a személyes preferenciákat. Szemüvegünk ugyanis nemcsak optimális látáskorrekciót biztosít, hanem általános megjelenésünket is javítja – ha jól döntünk.
Szemüvegünk kiválasztásának első lépése, hogy időpontot kérünk egy szemészhez vagy optometristához. A szemészeti vizsgálat során a szakember felméri látásunkat és meghatározza szemüveglencsénk receptjét különböző vizsgálatokat végezve. Ilyen lehet a látásélesség-vizsgálat, a fénytörési vizsgálat, de egyedi igényeink alapján más speciális felmérést is javasolhat. A szemészeten kapott eredményeink alapján készült receptünk tartalmazza a látásunk korrekciójához szükséges lencseteljesítményt, amelyet rövidlátás és távollátás esetén is dioptriában mérnek.
Miután a szemészeten megkaptuk a lencsefelírást, meg kell fontolnunk az életmódunknak és látásigényünknek leginkább megfelelő lencseváltozatot. A hagyományos egylátó lencsék egyetlen távolságban korrigálják látásunkat, például a közeli vagy távoli tartományban javítják az észlelést. A multifokális lencséknek is nevezett progresszív lencsék már több távolságban, köztük közelre, középre és távolra is zökkenőmentes látáskorrekciót biztosítanak. Ezek kiküszöbölik például a külön olvasószemüvegek szükségességét.
Léteznek továbbá mindennapjainkhoz alkalmazkodó lencsetípusok is, a fotokróm lencsék például napfény hatására sötétednek, így napszemüvegként is működnek, automatikusan visszaállva hagyományos, világos lencsére, ha újra beltérben tartózkodunk. Kényelmet és védelmet biztosítanak, csakúgy, mint a kék fényt szűrő lencsék, melyek a digitális képernyőknek való fokozott kitettség miatt lehetnek hasznosak. Ezek a típusok segíthetnek csökkenteni szemünk megterhelését és javíthatják alvásunk minőségét.
Keretünk kiválasztásakor mindig vegyük figyelembe arcformánkat, mivel a különböző formák fokozhatják vagy kiegyensúlyozhatják arcvonásainkat. Íme, néhány általános irányelv, melyet érdemes lehet betartanunk keretválasztáskor!
Kerek archoz válasszunk szögletes, vagy téglalap alakú keretet, ezzel határozottabbá, strukturáltabbá téve arcunkat. Szögletes archoz lágyabb élekkel rendelkező keretek illenek, ezekkel tompíthatjuk, egyúttal kiegészíthetjük erős vonásainkat. Egy ovális arc a keretek széles skálájához illik, ezért bátran kísérletezhetünk különböző formákkal és kialakításokkal. Szív alakú archoz keressünk szélesebb aljú, keskenyebb tetejű kereteket, míg gyémánt alakúhoz válasszunk ovális vagy macskaszem formájú kereteket.
Keretünk anyaga és kialakítása jelentősen befolyásolhatja szemüvegünk tartósságát, súlyát és stílusát. A fémkeretek, mint például a titán vagy a rozsdamentes acél, szilárdságot, tartósságot és elegáns esztétikát kínálnak, míg a műanyag keretek számos színt és mintát vonultatnak fel, lehetővé téve a nagyobb testreszabhatóságot és egyedi formatervezést. Léteznek ugyanakkor keret nélküli, minimalista lehetőségek is, melyek könnyű és alig észrevehető érzést biztosítanak, kiemelve arcvonásainkat.
Ha megszületett az elhatározás, és tudjuk, milyen szemüvegre van szükségünk látásunk javítására, valamint legfontosabb igényeinket is megfogalmaztuk, látogassunk el egy optikai üzletbe, és próbáljuk fel a különböző kereteket. Így látni fogjuk, hogyan illeszkednek elképzeléseink a valósághoz, és hogyan állnak arcunkon a megálmodott keretvariációk. Szánjunk időt a különböző stílusok felfedezésére, és kérjünk tanácsot az üzlet szakembereitől, akik értékes információkkal szolgálhatnak arcformánk, receptünk és személyes preferenciáink alapján.
Hosszú távú befektetésünk érdekében választhatunk időtálló és sokoldalú keretformákat is, amelyek nem mennek ki olyan gyorsan a divatból. A klasszikus formák, mint például az aviator, vagy a téglalap alakú keretek általában az aktuális trendektől függetlenül stílusosak maradnak. Az olyan szempontok továbbá, mint választott keretünk anyaga, színe és kialakítása szintén kulcsfontosságúak szemüvegünk kiválasztásakor. Érdemes kiváló minőségű anyagokból készült, jól megmunkált keretekbe fektetnünk, hiszen a stabil zsanérok, megerősített halánték és karcálló bevonatok hozzájárulhatnak szemüvegünk hosszabb élettartamához.
Előrelátó megoldás lehet még, ha olyan keretet választunk, amely lehetővé teszi szemüveglencséink egyszerű cseréjét. Ez a funkció segít alkalmazkodnunk különböző helyzetekhez, például vényköteles lencsénkről napszemüvegre való áttérés során, de megoldást jelenthet a kék fényt blokkoló lencsék beépítésekor is, ha úgy alakul, hogy hosszabb időt kell a képernyő előtt töltenünk. Ha pedig sokat tartózkodunk a szabadban, fontoljuk meg a fényre sötétedő lencsék használatát is, dioptriás napszemüveg helyett.
A szemüveg viselése ne csak a látáskorrekcióról szóljon, hanem önbizalmunk növeléséről is! Fogjuk fel szemüvegünket divatos kiegészítőként, amely teljesebbé teszi stílusunkat és megmutatja valódi személyiségünket. Kísérletezzünk különböző keretstílusokkal, színekkel és díszítésekkel, hogy megtaláljuk a tökéletes szemüveget, amelytől magabiztosnak és felszabadultnak érezzük majd magunkat. Akár merész és hangsúlyos, akár visszafogott keretet választunk, viseljük büszkén és magabiztosan!
Szemüvegünk tehát egyszerre szól a divatnak, a praktikumnak és saját önbizalmunknak, ezért érdemes alaposan megfontolni a választásunkat!