Az ember azt gondolná, hogy körmös bárki lehet. Ez lényegében tényleg így van, ám valamennyi, erre a pályára készülő embernek el kell sajátítania a munkához szükséges legfontosabb ismereteket. A StudioFlash műkörmös tanfolyamai például segíthetnek nekünk, hogy a szakma legjobbjai legyünk.
De sok-sok szempontra kell még figyelnünk. A műkörmös szalonokban néhány terméket kötelesek vagyunk bejelenteni, míg bizonyos darabok esetében nem kell ezzel bajlódnunk. Lássuk, hogy mikor mi a teendő!
A műkörömépítő alapanyagok az Európai Parlament és a Tanács 1223/2009/EK (2009. november 30.) kozmetikai termékekről szóló rendelete szerint a kozmetikumok kategóriájába tartoznak, vagyis nincs szükség külön biztonsági adatlapra.
A III. számú melléklet külön kitér az egyes alapanyagokra vonatkozó speciális előírásokra is. Ide sorolhatjuk a körömágybőr-eltávolítókat, a körömlakkokat, a körömerősítőket, illetve a műköröm rendszereket.
Természetesen ez csupán egy része a tudnivalók listájának, mivel nem szabad megfeledkeznünk azokról a fertőtlenítőszerekről sem, amelyeket minden esetben kötelesek vagyunk bejelenteni.
A kéz- és eszközfertőtlenítő készítmények többsége biocid hatóanyagot is tartalmaz, vagyis veszélyes keveréknek minősülnek. Víztiszta, színtelen enyhén alkoholos szagú szerekről beszélünk, amelyek kommunális hulladékként kezelhetők.
Mit tehetünk, ha a fentebb említett anyagokhoz hasonlóval dolgozunk? A TEÁOR ’08 – 9602 – Fodrászat, szépségápolás – pontosítva a Kéz- és lábápolás, műkörömépítés (960206) – tevékenységgel összefüggésbe hozható termékeket elektronikusan, az OSZIR – Kémiai biztonsági szakrendszerén keresztül kell bejelenteni az ÁNTSZ felé.
A veszélyes anyagokkal végzett tevékenység bejelentésének nem túl nagy a költsége. A bejelentés során nekünk kell kiválasztanunk a nyilvántartásban szereplő anyagok közül az általunk is használt darabokat. Később ettől nem lehet eltérni, s a szalonban biztonsági adatlappal kell rendelkeznünk.
Veszélyesnek minősül az a hulladék, ami rákkeltő, mérgező, egészségkárosító hatással bír. Maga a műkörmös alapanyag és a fertőtlenítőszer sem veszélyes hulladék.
A lényeg, hogy be kell jelentenünk bizonyos termékeket, de ettől még azok nem minősülnek veszélyes hulladéknak, s a csomagolásuk kiöblítve mehet a kommunális szeméttárolóba.