A humán papillomavírus (rövidítve HPV) egy gyakran előforduló, elsősorban szexuális úton terjedő vírus, 10-ből 8-an elkapják életükben legalább egyszer. A HPV-fertőzések általában nem okoznak tüneteket, egy jól működő immunrendszer könnyedén megbirkózik velük. Miért kell mégis komolyan vennünk ezt a vírust és mit tehetünk, ha pozitív lett a vizsgálati eredményünk?
A HPV-nek több mint 170 ismert típusa van, létezik alacsony, közepes és magas kockázatú. Az alacsony rizikójú HPV-típusok nem jelentenek különösebb problémát, jóindulatú, de sokszor nehezen kezelhető szeméremtesti szemölcsöket okozhatnak, a magas kockázatú vírustípusoknál azonban jelentősen megnő a szövődmények, elsősorban a daganatos betegségek kialakulásának a kockázata.
Mi a teendő, ha a HPV-vizsgálat pozitív eredményt adott?
Első és legfontosabb, hogy nyugodj meg! Mielőtt elkezdenél rémtörténeteket olvasni az interneten, kérj egy konzultációt az orvosodtól, aki el tudja neked magyarázni, pontosan mivel állsz szemben és mit kell tenned a gyógyulás érdekében!
A fertőzés gyakran tünetmentes, maga az érintett sem tudja, hogy hordozója a vírusnak, éppen ezért továbbadni is egyszerű.
Milyen kezeléssel lehet a gyógyulás útjára lépni?
A HPV fertőzést okozó vírusra jelenleg nem létezik gyógyszer, de rendelkezésünkre állnak immunrendszert támogató kiegészítő terápiás lehetőségek.
A Femcare segít a gyógyulásban!
A Femcare miniklinikán figyelemmel kísérik minden HPV-pozitív páciens eredményeit és állapotváltozását, hogy szükség esetén gyors és szakszerű segítséget nyújthassanak a daganatos megbetegedés illetve a műtéti beavatkozás elkerülése érdekében.
Az egyik ilyen a védőoltás, amely a legújabb kutatások alapján a szervezetben jelen lévő vírustörzsek elpusztításában is szerepet játszhat. Magyarországon 2014 óta biztosítják a hetedikes lányok számára térítésmentesen a HPV elleni oltást, 2020-tól pedig már a fiúknak is. Jelenleg Magyarországon mindenki más számára orvosi vény felírása mellett, patikában vásárolható meg a vakcina.
Hogy miért a 12. életévüket betöltött hetedik osztályosok kaphatják meg állami támogatással a HPV elleni vakcinát? Azért, mert a leghatékonyabb védelmet a szexuális élet megkezdése előtt nyújtja a védőoltás, így jó eséllyel megelőzhető a fertőzés!
A védőoltáson és az immunerősítésen kívül van még lehetőségünk egy lézerterápiás kezelésre is, amely Magyarországon kizárólag a Femcare Miniklinikán elérhető. Fájdalommentes, altatás és kórházi tartózkodás nélkül végezhető, akár már a második kezelést követően negatív vizsgálati eredmény érhető el vele.