Melyek azok a mítoszok és gyakori tévhitek, amelyek sokszor hallhatók a halradarok hasznosításának témakörében? Miért vezetnek félre ezek az állítások, és miért jobb eloszlatni minden fals téveszmét a témakörben?
A cikkben rövidesen utánajárunk a dolognak, egyúttal tiszta vizet öntünk a pohárba a Cheapfishing kínálatából beszerezhető halradarokat illetően.
Miért van ennyi tévhit és mítosz a halradar hasznosításának témakörében?
Minden bizonnyal abban keresendő a számos tévhit kiváltó oka, hogy sokan negatívan gondolnak a halradar használatára. Mondván, hogy sportszerűtlen megoldást jelentenek, és aki egyébként nem ismeri a halak tartózkodási helyét, az inkább halradarral se keresse.
Hasonló kicsit a helyzet például az etetőhajók alkalmazásával kapcsolatban is időnként. Pedig jobban megéri mögé nézni a dolgoknak, hiszen így könnyen megállapítható, hogy számos helyzetben és vízen halradar vagy etetőhajó nélkül borzasztó nehéz volna boldogulni.
Ennek fényében még inkább megéri eloszlatni a sehová sem vezető tévhiteket és kártékony feltételezéseket. Pontosan ezt fogjuk tenni az alábbiakban.
Ami gyakran fel szokott merülni a halradarokkal kapcsolatban
Sokan csak legyintenek a halradarok hasznosítási lehetőségeire. Mondván, hogy a készülék sok esetben a talajt sem tudja megkülönböztetni más dolgoktól. Holott ez nagyon nem igaz. A korszerű szonárok érzékenysége ugyanis sok esetben a néhány centiméteres tárgyak érzékelését is lehetővé teszi.
Szintén komoly tévedés, amikor az a feltételezés hangzik el, hogy a halradar nem érzékeli a halak jelenlétét, pusztán a képernyőn ábrázolja azt. Ha ennek kapcsán vannak kételyek, akkor igencsak megéri alaposabban utánanézni a dolgoknak.
Pláne annak fényében, hogy ez a technológia is borzasztó sokat fejlődött az elmúlt néhány évben. Ennek megfelelően akár a kisebb testű halak jelenlétét is precízen képes érzékelni a szonár, és pontosan ezeket fogja megjeleníteni a képernyőn is.
Néhány további mítosz a halradarok témakörében
Téves megközelítés abból kiindulni, hogy halradart alkalmazva a halak aktuális tartózkodási helyét keressük meg. Persze beszédes lehet, ha az alattunk lévő vízen viszonylag sok halat látunk, de ne csak ez jelentse a tájékozódás alapját.
A kulcs ugyanis sokkal inkább a mederviszonyok feltérképezésében keresendő. Különösen akkor, ha tudatosan keressük a meder azon jellegzetességeit, amelyek általában kifejezetten kedveltek a halak körében.
Így már sokkal komolyabb hozzáadott értékkel bírhat a halradar alkalmazása. Ennek köszönhetően célzottabban tudunk etetni, illetve horgászni. Odafigyelve egyúttal arra, hogy ehhez a megfelelő vízmélységet válasszuk.
Sok tévhittel ellentétben ugyanis a halradar széles spektrumon tud működni. Kivéve a szélsőségesen alacsony, néhány tíz centiméteres mélységet. De ott nem is feltétlenül szeretnénk hasznát venni.