Az egyes üzemanyagok között jelentős eltérések mutatkoznak, nem beszélve arról, ha versenybenzinről van szó. A MOL is fejleszt ilyen jellegű üzemanyagokat, ezúttal a MOL Racing Fuel 102+ üzemanyagának teljesítményét vesézzük ki.
Bár kifejezetten versenysportra szánják ezt a terméket, nincs akadálya annak, hogy megvegye és beletankolja a saját kocsijába. Azért nem árt rákérdezni a fejlesztőknél, hogy egy konkrét járműhöz mit ajánlanak.
Miért előnyös ez a termék?
Ha szeretnénk növelni egy benzines motor teljesítményét, akkor a maximális előgyújtási szög az egyik legfontosabb szempont, ügyelve arra, hogy még ne kopogjon be a motor. Persze a kopogást még számos dolog befolyásolja, ez azonban a legfontosabb paraméter.
Ha sikerül az üzemanyag kopogástűrő képességét növelni, akkor nagyobb teljesítményt lehet kinyerni a motorból anélkül, hogy az károsodna a túlzottan korai berobbanás következményében. Ha nagyobb előgyújtási szöggel dolgozunk a nagyobb oktánszámnak köszönhetően, akkor nagyobb lesz a motor teljesítménye is.
Így lesz eredményes a teszt
Tesztelés esetén az bizonyul helyes módszernek, ha egyszerre csak egy paramétert módosítunk. Ez egyszerű logika, ha túl sok paramétert megváltoztatunk két teszt között, akkor nehéz lesz kihámozni, hogy vajon melyik változtatásának köszönhető a bármilyen előjelű változás, legyen az akár pozitív, akár negatív.
Könnyen megeshet, hogy a nem megfelelő módszerrel elvégzett tesztek után hibás következtetésre jut az ember. Összehasonlító teszt esetében az azonos paramétereket és az azonos környezeti feltételeket is biztosítani kell. Törekedni kell arra, hogy az alap paramétereket reprodukálhatóan lehessen mérni.
Konkrétan, példával illusztrálva mindez azt jelenti, hogy hiába ugyanazon a fékpadon hajtunk végre egy teljesítménymérést, ha nem ugyanannyi a hőmérséklet. Más eredmények jöhetnek a decemberi fagyok idején és más a júliusi rekkenő hőségben. Ez annak köszönhető, hogy a levegő hőmérséklete, oxigéntartalma hatással van a motor melegedésére, ami a mérések során is megmutatkozik.
Nézzük, mi a helyzet a MOL Racing fuel 102+ versenybenzinével!
A szóban forgó MOL Racing fuel 102+ versenybenzint hasonló kategóriájú külföldi benzinnel hasonlították össze. Tesztautóként egy Mitsubishi EVO szolgált MOTEC motorvezérlővel. Ezt Tarlós István programozta, a konzulens pedig a Havassy Motorsport alapítója és fejlesztőmérnöke, Havassy Péter volt. Az adott üzemanyagok mellett igyekeztek a legnagyobb biztonságos teljesítményt elérni az autóval.
Havassy végezte a végeredmények kiértékelését, feldolgozását. Ami publikus az az, hogy kiválóak lettek az eredmények, ám a mérési adatokat végző Hexán Kft. nem engedélyezte azok nyilvánosságra hozatalát.