Az aranyér egy olyan betegség, amivel a társadalom jelentős többsége találkozik élete során. Sokan sokat, hónapokat ülnek a problémán ahelyett, hogy szakszerű segítséget kérnének. Ez a segítség persze nem az ismerősöktől ered, hanem proktológus szakorvosoktól, akik szinte azonnal képesek javítani a helyzeten.
Ez általában vér a székletben, vagy ismeretlen dudor a végbélnyílásnál. Persze, lehet próbálgatni a különböző kúpokat, krémeket, csodaszereket, de a leghatékonyabb, ha orvoshoz fordulunk.
Az aranyér mindenkiben megvan, csak nem mindenkinél okoz panaszokat.
A végbél érhálózata nagyon gazdag, az aranyeres tasakok segítik a széklet távozását, optimalizálják a záródást a gyűrűben. Akkor van velük probléma, ha vérezni kezdenek, vagy ha begyulladnak, előesnek. Ez a skála a kellemetlen pecsételő vérzéstől az óriási fájdalomig terjedhet. Utóbbi esetben egy apró beavatkozással, esetleg egy kis műtéttel meg lehet szabadulni az aranyértől. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központban mindenre kiterjedő tájékoztatást és kezelést kapnak a páciensek. Ugyanis viszonylag ritkán megoldás a szike.
Az aranyér megelőzése
Az aranyér tipikusan olyan dolog, ami sokszor megelőzhető. Nyilván nem a terhességtől, szüléstől kialakuló aranyérről beszélünk, hiszen az sok esetben a folyamat része. Az életmódbeli változás egy viszonylag könnyű lépés, amivel sokat lehet tenni a kialakulása ellen. Napjainkra a mozgásszegény életmód, a kevés sport, a kis tápanyagtartalmú, mesterséges ételek, a stressz, kialvatlanság jellemző. Ez pedig mind kedvez a renyhe bélműködés, a székrekedés és az aranyér kialakulásának. Éppen ezért rendszeres testmozgás beiktatásával, rostdús ételek fogyasztásával, sok folyadékbevitellel sokat lehet javítani a helyzeten.
A genetikai hajlammal nem lehet sokat tenni, de az erőlködést (főleg a székelésnél) szintén lehet csökkenteni a már említett táplálkozási módszerrel. A túlsúly is segíthet az aranyér kialakulásában, ezért a súlykontroll szintén egyéni érdek. A túlsúly leküzdésében és az aranyér kialakulásában egyaránt segítséget nyújt a sport.
Már napi 30 perc könnyed testmozgás hatékony lehet, hiszen serkenti a keringést, gyorsítja az anyagcserét, aktiválja a bélműködést.
Ne legyen nagy dolog a “nagydolog”!
A helyes székelési szokások kialakítása szintén fontos. Bármilyen hihetetlen, a szakemberek erre is kitérnek egy-egy aranyérgyanús vizsgálatnál. Nemcsak a székrekedés, a gyakori hasmenés ugyanúgy okozhat aranyeres panaszokat, ezért a rostdús táplálkozással és a folyadékbevitellel kell szabályozni az állagot.
Emellett nem szabad sokáig visszatartani, amilyen gyorsan csak lehet, meg kell szabadulni tőle a megfelelő helyen. A mellékhelyiség továbbá nem arra való, hogy ott böngésszük a közösségi oldalakat. A sokáig tartó ülő helyzet nem tesz jót a végbél izmainak.