Az elkövetkező hónapokban sokat fogjuk hallani köhögő, gyötört hangú barátainktól. „Valamit bekaptam” – mondják, de az ilyen szabadkozás áldozatnak állít be bennünket, pedig sokszor mi tehetünk arról, hogy a levegőben amúgy is ott leselkedő kórokozók átmenetileg győznek a szervezetünkben. A „rosszak” egyébként is ott tartózkodnak körülöttünk állandóan, és a ködös 5-10 fokban különösen sokan vannak, ilyenkor, januárban és februárban.
Ez egy háború a vírusok ellen, amelyben az immunrendszerünk a mi hadseregünk. A japánok még a metróra is maszkban szállnak fel, ha megfáznak vagy influenza repked a városban. Tudom, nem életszerű a passzív védekezés ilyen formája idehaza, de egy sál és egy sapka még a májusi hűvösekben is jól mutathat, ugyanis ha kihűl a nyálkahártyánk, akár negyedére csökkenhet védelmi vonalunk ereje.
Ismert, hogy sportolás után az immunrendszerünk jóval gyengébben teljesít, mint regeneráció után. Ezért fontos ilyenkor különösen óvatosnak lennünk, mint másoknak, ha tömegközlekedést használunk, több emberrel közös helyiségben tartózkodunk, közös kilincseket és egyebeket fogdosunk, ilyenkor érdemes gyakrabban kezet mosni.
Apropó fémek! Mi van velük? A folytatáshoz kattintsatok ide >>>