Az emberiséget foglalkoztató legnagyobb kérdés, mi történik velünk a halálunk után. Az örök játszmában most a halál utáni élet nyert egy pontot egy nagyszabású kutatásnak köszönhetően.
Egy több mint kétezer fő részvételével Amerikában, az Egyesült Királyságban és Ausztráliában zajlott kutatás alapján brit kutatók azt állítják: bizonyítottan van még élet a halál után is. Egészen pontosan, nem áll az az eddig elfogadottnak hitt nézet, miszerint a szív, a tüdő és az agy leállta után biztosan megállapítható a halál is.
A szívleállás még nem a végállomás
Eddig az orvostudomány úgy vélekedett, hogy 30 másodperccel a szív leállása után beáll a klinikai halál, mert az agy tudatossága megszűnik. Az említett vizsgálatban 2060 olyan személy tapasztalatait vetették össze, akiknél szívmegállás következtében már megállapították a klinikai halál állapotát, később mégis sikerült újraéleszteni őket. A megkérdezettek negyven százaléka állította, hogy tudatuknál voltak, amikor halottá nyilvánították őket. A kutatást vezető dr. Sam Parnia többek között a londoni Stony Brook orvosi egyetem, valamint a Southamptoni Egyetem professzora, a téma egyik legnevesebb kutatója. Állítása szerint „ellentétben az eddigi felfogással, a halál nem egyetlen pillanat, hanem egy visszafordítható folyamat. Ha a szívmegállás folyamatának visszafordítása eredménytelen, akkor beszélhetünk halálról”. A professzor szerint az említett negyven százalékhoz képest a valós arány még ennél is nagyobb lehet, csupán az emberek az elszenvedett agy- vagy memóriakárosodás, esetleg a kapott gyógyszerek mellékhatásaként elveszítik az emlékeiket.