Még melegben is pulcsit hordotok? Az irodában mindig van nálatok egy extra pléd? Télen már nem tudtok több réteg ruhát magatokra venni, hogy ne fázzatok? Ha ti is állandóan fázósak vagytok, jó helyen jártok. Megmutatjuk, mi okozhatja az alacsony testhőmérsékletet, és mit tehettek, hogy enyhítsétek a hidegérzést.
Dr. Christopher Minson az Oregon Egyetem humán élettani részlegének professzora a termoreguláció területén végez fontos kutatásokat, vizsgálja az agy és a test kölcsönhatását a hideg és meleg érzet kapcsán. Vele készített interjút az Up Worthy.
A professzor szerint a hideg és a meleg érzéséért a testetek hőközpontja felel, ami különböző termikus hatásoknak van kitéve, beleértve az agyat, a vért, a gerincvelőt, a szerveket, az izmokat és a bőrt. Az agyatok egy része szétválogatja ezeket az impulzusokat, és beállítja a testetek hőmérsékletét. Ha a bőrötök hőmérséklete például alacsonyabb, akkor is hideget fogtok érezni, ha a testetek többi részének a hőmérséklete megfelelő.
A nők (és az idősebbek) azért érintettek jobban, mert kisebb az izomzatuk, mint a férfiaké, és nagyobb a véredénysűrűségük a bőrfelszínen.
Ahhoz, hogy a test melegen maradjon, először a végtagokból vonja el a vért a szervezet, ezért hidegebb a nők keze és lába.
De ne féljetek, van megoldás!
A professzor szerint az egyik megoldás lehet, ha növelitek a zsírmentes izomtömeget a testeteken. Kipróbálhatjátok azt is, hogy hozzászoktatjátok a szervezeteteket a hideghez. Naponta rövid időszakokra „sokkoljátok” a szervezeteteket hideggel, például pár perces hidegzuhannyal.
A hidegérzést az abnormálisan alacsony pajzsmirigy hormonszint is okozhatja, ami véreredményből kimutatható, ezt érdemes kivizsgáltatni.