Vannak, akik jobban működnek stresszhelyzetben – például egy vizsgán vagy állásinterjún –, és vannak, akik kevésbé, de egy dolgot le kell szögeznünk, a stressz nem feltétlenül az ellenségünk! Szét kell választani a jó stresszt a kevésbé jótól/hasznostól, meg kell értenünk, melyik miért van, és ki kell tapasztalnunk, melyiket hogyan tudjuk kezelni vagy épp átvészelni.
Élete során mindenki élt már át különböző mértékű, fajtájú stresszhelyzeteket, gondoljunk csak az iskolaévekre, randikra és állásinterjúkra, amikor zúgott a fülünk, erősen kalapált a szívünk, és úgy éreztük, menten elájulunk. Mindnek volt tétje, azonban egy vizsgahelyzet nem összehasonlítható egy randival, akkor sem, ha ugyanúgy tétje van. Ezért fontos, hogy különválasszuk a jó és hasznos, illetve a rossz és gyakran káros stresszt egymástól.
A jó és a káros stressz
Distressz: A szervezetet olyan környezeti hatások érik, amelyek stresszreakciókat váltanak ki belőlünk, és amelyek nem kontrollálhatóak. Ezek hosszú távon csökkentik az immunrendszer működését, ezáltal betegségeket válthatnak ki (pl.: rossz jegyek, hosszú vizsgaidőszak).
Eustressz: Olyan stressz, ami nem haladja meg a képességeinket, és pozitívan értékeljük (pl.: randevú, sportteljesítmény).
Meetingek, prezentációk, vizsgák és a már előbb említett randik mind-mind olyan helyzetek, amikor a véleményünket kell elmondanunk egy adott helyzetben, vagy épp önmagunkat adnunk. Ezek sokszor félelmetes helyzetek, hiszen ilyenkor nem csak adott szituációra, ránk is negatív vagy épp pozitív reakcióra számíthatunk. Mivel nem látjuk a következő lépést, félhetünk a meglepetés erejétől. De ahogy – szinte gombnyomásra – beindulnak nálunk a stressztünetek, ugyanolyan gyorsan tova is tűnnek. Egy bibi van, hogy mindenki másképp éli meg, másképp kezeli ezeket a pillanatokat.
Nem kell azonban félnünk ezektől az érzésektől, hiszen sokszor élesebbé teszik a reflexeinket és megemelik az energiaszintünket, van, hogy az adrenalin nem leblokkol, hanem aktivizál, ergo segít!
Fel kell ismernünk, hogy distressz vagy eustressz áll-e a háttérben, és meg kell tanulnunk uralkodni magunkon és az érzésen. Ehhez azonban az kell, hogy ismerjük magunkat, tudjuk, hogyan működünk egy ilyen helyzetben, így a következő alkalommal már nyugodtabban vészelhetjük át az adott szituációt.
A stressz fogalma és összetevői
Gondoljátok végig a következőket:
A válaszok rengeteget segíthetnek a stresszkezelésben! Hogyan tudtok például egy adott szituációt elkerülni, más mederbe terelni, kezelni? De az is sokat segít, ha otthon már előre eljátsszátok az adott szituációt, és felkészültök a lehetséges helyzetekre, így nem érhet meglepetés, vagy legalábbis valamivel kisebb. Ezek mellett még segítségetekre lehet számtalan dolog:
Ezektől ugyanis mind-mind magabiztosabban fogtok működni, és magabiztosnak fogtok tűnni is, ami nem hátrány ilyen állapotban.
Milyen megterhelést jelent a krónikus stressz a szervezetnek?
Rövid távon:
Hosszú távon:
Károsíthatja a szívet, az érrendszert, emésztőrendszert, izomzatot, az anyagcsere-folyamatokat és az immunrendszert, sőt szexuális problémákhoz is vezethet.
Mindig gondoljatok arra, hogy ezek a „rohamok” ahogy jönnek, úgy pillanatok alatt el is tűnnek, és habár véglegesen nem tudtok megszabadulni a lámpaláztól és a stressztől, de kezelhetitek és kontrollálhatjátok őket.