Egészen bizarr és már-már tragikomikus esetről számolt be egyik olvasónk, akinek történetében az a legkevesebb, hogy úgy kezdődik: egyik reggel megharapta egy denevér…
Azzal mindannyian tisztában vagyunk, hogy poloskainvázió van az országban, már tippeket is adtunk arra, hogyan űzzétek el őket. Ám nem lehet, hogy ezek a rovarok csak a figyelmet terelik el éppen egy másik komoly rajzásról, a denevérekéről? Ez már csak azért is helyénvaló kérdés, mert egyre több embertől hallom, hogy berepült hozzájuk a kis fekete, szárnyas cukiság, aztán alig sikerült kitessékelni a lakásból. Azonban most az egyik olvasónktól még ennél is furcsább sztorit kaptunk, őt ugyanis nemcsak meglátogatta egy denevér, de meg is harapta.
MICSODA??!!
Igen, az önjelölt házi kedvenc beköltözött a kabátja kapucnijába, majd mikor olvasónk az utcán motozást érzett a kabátjába és odanyúlt, a denevér azonnal támadott.
De mit tegyen ilyenkor az ember, ha nem akar vámpírrá változni veszettséget kapni? Természetesen az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet felé veszi az irányt.
„Itt nincs oltás”
Olvasónk elmondása szerint bár nagyon jól bántak vele a Fiumei úton és tetanuszoltással azonnal ellátták, mikor szóba került a veszettség, már nem tudtak segíteni. Ugyanis kiderült, ahhoz, hogy megkapja a halálos betegség elleni injekciót az ÁNTSZ-hez kell fordulnia és tőlük megszereznie. „De milyen számon hívjam őket és kit kell keresni?” – tette fel az adekvát kérdést a megharapott srác, aki erre azt a készséges választ kapta, hogy menjen szépen haza és nézze meg a neten annak az ÁNTSZ irodának a számát, amelyikhez tartozik.
Ha nem akartok veszettséget kapni, vegyetek fagyasztott borsót
Olvasónk természetesen úgy tett, ahogy a balesetin tájékoztatták, felkereste telefonon az ÁNTSZ-t, ahol mint kiderült, tényleg van oltás veszettség ellen, az egyetlen probléma, hogy helyben nem adják be és el sem szállítják a háziorvoshoz. De akkor mégis mi a teendő? Mint kiderült, az, hogy a páciensnek magának kell megoldania a gyógyszer elszállítását és beadatását.
Olvasónk esetében azt tanácsolták, hogy érkezzen az irodába egy zacskó fagyasztott borsóval, hogy abba csomagolva elvihesse a vakcinát a háziorvosához.
És igen, ez nem vicc, valóban így történt. A denevértámadás áldozata végül nem borsót, hanem egy szatyor jeget vitt magával, majd ezzel a pakkal érkezett a háziorvoshoz beoltatni magát. Innen már sima ügy volt minden, a veszettség elleni oltássorozatból már csak egy van hátra számára, és úgy tűnik, megússza komolyabb következmények nélkül a találkozást a denevérrel.
Az ügy kapcsán természetesen az ÁNTSZ-t is felkerestük, hogy kommentálják az esetet, ezt a választ kaptuk tőlük:
"Az Országos Epidemiológiai Központ Módszertani Levele „A veszettség-fertőzésre gyanús sérülésekkel kapcsolatos eljárásokról” tartalmazza a sérülés/expozíciót követően alkalmazandó védőoltással kapcsolatos teendőket. A hivatkozott módszertani levél szerint „Az oltóanyag-rendelés felvételekor tisztázni kell, hogyan jut el az oltóanyag az orvoshoz. Az oltóanyag előírásszerű szállításának biztosítása mellett a kiadási / kiszállítási lehetőségek a következők:
A hivatkozott módszertani levél tartalmazza annak a részletes indoklását, hogy miért nem áll rendelkezésre oltás az intézményekben. Röviden, 2007. február 15-től érvényes szabályozás szerint a területileg illetékes népegészségügyi hivatal feladata, hogy biztosítsa a megfelelő mennyiségű oltóanyag rendelkezésre állását. Az egységes felhasználás és szabályozás érdekében naponta vizsgálják felül a jegyzőkönyvben beérkezett igényeket és bocsássák rendelkezésre az oltóanyagot."