Pár évvel ezelőtt még azt reklámozták, hogy elsősorban színes zöldségeket egyetek: céklát, paradicsomot, sárgarépát – mindegy, csak jó színes legyen, mert ezek a legegészségesebbek, míg a zöldek uncsik. Igaz volt-e, vagy sem, azóta nagy fordulatot vett a divat: eljött az egyetek minél több zöld levelet kora!
Az első felkapott zöld a fodros kel lett, a hollywoodi sztárok és fitneszguruk rohamozták meg először a zöldségespultokat, aztán szépen beszivárgott a hétköznapi ember életébe is. Ezt követte a spenót, a sóska, illetve minden más zöld levél, amiről azt hiszitek, értéktelen: például a répa, a zeller zöldje, vagy akár a petrezselyem, amiből általában csak egy csipetnyit használtok fűszerezésre. Aztán persze rájöttek, hogy van finomabb fogyasztási mód is, mint ha egész nap salátaként rágcsálják őket, és beköszöntött a Nagy Green Smoothie Éra.
De miért is olyan jó nektek, ha zöld leveleket fogyasztotok? Mitől olyan egészségesek ezek? Bio Gabi, a 21 NAP – Pont neked életmódváltó programjának táplálkozási szakértője segített nekem összegyűjteni az okokat.
Klorofill: A klorofill adja a zöld színt, és ez az, ami a nap energiáját táplálékká alakítja. Mellesleg tisztítja szerveiteket, elpusztítja a sok kórokozót, gombát, valamint gyógyítja a bélflórátokat is.
Antioxidánsok: Ezzel a szóval sokat dobálózunk, minden superfood tele van antioxidánsokkal, de mik is ezek valójában? A testetekben normálisan és kórosan is szaporodnak szabad gyökök, amik az öregedésért felelősek, az antioxidánsok ezeket kötik meg. Leegyszerűsítve a sztorit: az életetek során a testetek szép lassan oxidálódik (azaz elég), az antioxidánsok ezt a folyamatot lassítják, késleltetik. Természetesen a zöld levelek is tele vannak ezzel az életelixírrel, egészen pontosan a karotinoid nevű anyaggal.
Vitaminok és ásványi anyagok: A zöld levelekben rengeteg vitamin és ásványi anyag található, ezek közül legtöbb a kalciumból, folsavból, K-vitaminból van bennük. Ha rendszeresen fogyasztjátok, elfelejthetitek az óriási kalciumkapszulákat, amik lenyelésétől mindig fuldokoltok!
Fehérje: Bizony, a zöld leveleknek figyelemre méltó a fehérjetartalmuk, főleg, hogy emellett a szénhidráttartalmuk minimális. Jó, a csirkemellel nyilván nem vethetők össze, de mégsem tömhetitek magatokat folyton csak hússal!
Emellett a zöld levelek lúgosító hatással bírnak, rostjaik révén jót tesznek az egész emésztőrendszernek. Most már tényleg csak azt kell megtalálni, hogyan lehet ezekből megfelelő mennyiséget fogyasztani. A zöld turmixok éppen erre szolgálnak ideális megoldással, hiszen egy adag gyümölccsel összeturmixolva simán lecsúszik egy nap pár marék spenót.
Kávé helyett zöld turmix? Kipróbáltam!
„A zöld turmixok áldásos hatásairól ódákat zengenek a dietetikusok és a lifestyle bloggerek. A fogyasztását mindenkinek ajánlják: állítólag ha reggel ezt isszátok, egész nap energikusak lesztek – hosszú távon pedig egészségesek. Kipróbáltam, milyen, ha kávé és reggeli helyett ezzel kezditek a napotokat. Röviden összefoglalva: mókás.”
Hogy miért találta Viola mókásnak ezt a kihívást? Kattintsatok, és kiderül!
Próbáljátok ki az isteni zöld „löttyöt”! Turmixoljatok össze:
A zöldnek köszönhetően csodás színt kap az ital, de az ízén alig érezni majd, így a gyerekek is boldogan fogják inni! Próbáljátok ki a bogyós gyümölcsös változatot banánnal, spenóttal, vagy az én kedvencemet, az ananász, alma, petrezselyem kombót! A petrezselyemtől izgalmas és friss lesz az íze a turmixnak, az ananász pedig segíti a zsírégetést.
Készítsétek el Takács Nóra kale smoothie-ját!
Végezetül Bio Gabi még két dologra hívja fel a figyelmeteket:
Ha valaki vérhígító készítményt használ, annak inkább nem ajánlom, de minden más esetben éljünk a zöld levelek vitamin- és nyomelemtartalmával! Egyedül a klasszikus kelkáposztát kell főzni, a többiek nyersen is alkalmasak a fogyasztásra.