Egyéb kategória

„Nem mehet a tabletezés a duplózás rovására” – adjunk vagy ne okos kütyüket egy óvodásnak?

Mikor jön el az ideje, hogy tabletet vagy éppen mobiltelefont kapjon a gyerek? Kell-e óvni őket ezektől a mindennapjaink részét képező cuccoktól? Jöjjön egy téma, ami igencsak megosztó gyakorló anyukák körében!

vous - 2016.07.13.
„Nem mehet a tabletezés a duplózás rovására” – adjunk vagy ne okos kütyüket egy óvodásnak?

„De jó, tabletet vesztek a negyedik születésnapjára?!” – kiáltott fel megkönnyebbülve az egyik kisgyerekes barátnőm, mikor megtudta, mi lesz a család közös, negyedik szülinapi ajándéka a fiamnak. Azért írtam, hogy megkönnyebbülve, mert mint kiderült, ők is régóta tervezgették, hogy a kicsit fiatalabb fiúknak vesznek egyet, csak nem voltak benne teljesen biztosak, hogy ez normális dolog.

Normális vagy sem?

Most biztos vannak olyanok, akik tágra nyílt szemekkel néznek a monitorra és azt kérdik: normális ez az anya? Míg mások megkönnyebülten sóhajtanak fel, hiszen ők már rég vettek a gyereknek tabletet. Kezdjük az elején, hadd magyarázkodjak egy kicsit az első csoportnak! Miért vettünk tabletet a négyévesnek? Mert imádott a nagymamája gépével játszani, mert láttuk, hogy utazáskor jól lefoglalja, mert rengeteg fejlesztő játék van rajta, és mert olyan innovatív start-upok is készülnek kifejezetten tabletre, kifejezetten gyerekeknek, mint a mesetár, a Bookrkids.

A hároméves kisfiam egy este alatt megtanult visszafelé számolni egy iPhone-os játékkal.

– mondja Bori, aki szerint szintén tényleg hasznos eszköz a tanulásban egy tablet vagy egy okostelefon.

Forrás:
iStock
Robin Cook: Halálos kockázat

Robin Cook: Halálos kockázat
Forrás:
Alexandra Kiadó

Komolyan? A monitor közelébe se menjen?!

Egyszer olvastam valahol, hogy hatéves koráig nem szabadna monitort látnia a gyerek. De mégis hogy és miért? Először is egyszerűen kivédhetetlen, kivéve persze, ha az őserdőben lakik az ember, vagy egy áram nélküli tanyán.

„Mi is igyekszünk nem kiengedni a barlangból, de mindig kiszökik” – jegyzi meg Bori viccesen, és én is úgy tartom, hogy a modern, mai világra kell felkészíteni a gyerekeket, és igen, ennek szerves, mindennapos részei a kütyük. Szerintem a gyerek hatalmas hátránnyal indul, ha megvonjuk tőle ezek ismeretét, és csak később kezdi el elsajátítani a használatukat. A kulcs ebben is, mint mindenben, a mértékletesség. Fontos, hogy a tabletes játék mellett megmaradjanak a klasszikus gyerekkori elfoglaltságok is. Nálunk is a tablet időnként kerül csak elő, egész pontosan akkor, ha megengedjük.

Nem mehet a tabletezés a duplózás vagy éppen a kisautózás, játszóterezés rovására.

Bármily meglepő: óriási segítség

Érdekes, hogy Bálint nem tud írni és olvasni, hiszen csak négyéves, de az ikonoknak köszönhetően simán elboldogul a géppel. Sőt, amikor együtt játszunk a tablettel, akkor még ő segít nekem, lévén, hogy androidos készüléket ezer éve nem használtam, és sokszor nem tudom, mi hol van.

tablet gyerek nevelés

Ilyen az élet telefonfüggő anyaként

Anya, tedd le a telefonodat és figyelj ide!” – ilyenkor tényleg szar anyának érzem magam, és azt gondolom, lehet, meg kellene elégednem a gyeddel, és elég lenne a karrier helyett „csak” jó anyának lenni. Persze aztán mikor kitisztul a köd, tudom, hogy csak az egészséges egyensúlyt kellene megtalálni. Na de hogyan?” – szól egy korábbi cikkünk, amiben ide kattintva mindenre választ kaptok! 

Szonja kisfia, Balázs körülbelül nyolcévesen kapta az első tabletjét karácsonyi ajándéknak. Egy iskolás korú gyerek már a fejlesztő játékokon kívül másra is használja a gépet. „Akkor sok osztálytársa kapott tabletet karácsonyra. Nagyon hasznos, gyakran videotelefonál a messze élő nagymamájával, de a leckében is segítségére van az eszköz, ha ezt-azt keresni kell” – meséli Szonja, aki most a mobiltelefonon gondolkozik.

„Jó lenne, ha különböző helyzetekben fel tudnánk hívni!” – mondja, de azt is hozzáteszi, hogy drága telefont biztosan nem vesznek neki, hiszen félő, a szétszórt kisiskolás elhagyná.

Fontos, hogy ne feledkezzünk meg egy tényezőről: ahhoz, hogy ma már egyre több gyereknek van saját mobilja és tabletje, hozzájárul a készülékek egyre csökkenő ára, és az, hogy ma már használtan is tudunk kiválóan működő szerkentyűket venni. A többi meg már csak egyéni, szülői döntés, ahogy az is, adunk-e cumit a gyerekünknek vagy sem.

Ajánlott cikkek

Top cikkek

Világ

Otthon

Dioráma készítés – kreatív utazás új világokba
Otthon
Dioráma készítés – kreatív utazás új világokba
vous - 2024.10.10.
A diorámák és terepasztalok készítése nemcsak egy szórakoztató hobbi, hanem egy igazi művészeti forma is, amely lehetőséget nyújt számunkra, hogy apró részletekben gazdag világokat hozzunk létre. Legyen szó egy történelmi csatajelenetről, egy természetes tájról, vagy akár egy futurisztikus városról, a diorámakészítés lehetőséget ad, hogy fantáziánkat szabadon engedjük, miközben különböző anyagokkal, technikákkal és eszközökkel dolgozunk.