Kínában lépten-nyomon harsogó színekbe és különös formájú tárgyakba botlik az ember, de kétség sem fér hozzá, hogy a lampionok a legnépszerűbb dekorációs elemek a távol-keleti országban. Kevesen tudják, mennyi lehetőség rejlik ezekben a világító tárgyakban: a budapesti állatkert most pihentető esti sétára csalogat, ahol megismerhettek egy érdekes művészeti ágat, a vibráló színek pedig szinte terápiás hatással bírnak.
A lampionművészet évezredes hagyományokra tekint vissza, azonban itt nem csak világító vörös labdákról van szó. Mint minden tradíció, ez is sokat fejlődött, formálódott az évek során: például a kezdetekben papírból, selyemből és bambuszból készültek ezek a csodás műalkotások, manapság pedig drótvázra húzzák a színes, harisnyaszerű anyagot, és persze lámpákat helyeznek el bennük, nem pedig gyertyát.
Kőkemény kultúrsokk – Ilyennek mutatja magát Kína egy idegennek
„A hihetetlen hangzavar; a neonfények folyamatos, ritmustalan villódzása; a kellemes és kellemetlen, erős szagok keveredése; az iszonyatos pára és a tikkasztó meleg csak a jéghegy csúcsa volt” – szól egy korábbi cikkem, amiben Kínában szerzett élményeimről mesélek. Kíváncsiak vagytok? Ide kattintva elolvashatjátok!
A lampionkészítők számára nem létezik lehetetlen forma vagy méret: az állatkert bejárata után rögtön egy hatalmas sárkány fogadott bennünket, de kicsit beljebb haladva is tátva maradt a szánk. Egészen álomszerű látvány volt a zebracsorda vagy az óriás szitakötő, de beszéljenek helyettem a fotók, és akinek van lehetősége, mindenképp nézze meg a kiállítást!
Siessetek, a kiállítás már csak május 22-ig tekinthető meg!