A vakoknak ugyanis elenyésző része alkalmazza a Braille-írógépet, sokan hangos, felolvasószoftvert használnak inkább. S hogy ennek mi az oka, amellett, hogy a technológia fejlődik? Nos, az, hogy a látók nem alkalmazzák, és nem is ismerik a Braille-írást.
Annyt súlyos nystagmussal diagnosztizálták. Édesanyja, Janete szoptatáskor vette észre, hogy kislánya szeme nem fixál, nem tudja felvenni vele a szemkontaktust. A nystagmus azt jelenti, hogy a szem folyamatosan jár, rezeg, nem tud fixálni. Anny emiatt nagyon rosszul lát, mondhatni, vak.
Édesanyja mindent megtett azért, hogy lánya fejlődhessen, tanulhasson, még Braille-írógépet is szerzett, egyet a lányának, egyet a tanárnak, ám itt ütköztek komoly problémákba. A tanárok nem tudják, hogyan kell használni a Braille-írógépet, éppen ezért az írás-olvasás tanítása is sokkal nehezebb Anny esetében.
Amerikában mindössze a vak gyerekek 10%-a tanul látó gyerekek között. Ez a szám nagyon alacsony
– mondta a Vakok Országos Szövetsége, az NFB. Szükség volt egy olyan megoldásra, ami természetessé teszi a Braille-betűkkel való ismerkedést nemcsak a látássérülteknek, hanem a látóknak is. Egy brazil nonprofit szervezet piacra dobta a Braille Téglát, ami az előbb említettek mellett még nagyon jól összehozza a látássérült gyerekeket a látókkal.
Egy ugyanis egy olyan játék, mint a lego, annyi különbséggel, hogy a legókon a Braille-betűknek megfelelő kidomborodás található. Így a gyerekek játék során látják, hogy mit jelent a vak társuknak a legó, elsajátítják a betűket, és még jót is játszanak közben.
Apropó, itt megnézhetitek, milyen klassz hétköznapi dolgok készültek legóból!