Dr. Sepa György, az Oxygen Medical érsebésze szerint a rozácea megjelenésében az örökletes tényezők és a hormonális változások is fontos szerepet kapnak, ezért a nőket gyakrabban érinti a probléma, főleg a menopauza időszakában.
A betegségnek három stádiuma van:
1. Óvakodjatok a túlzott napsütéstől
Minden olyan behatástól érdemes óvakodni, ami vérbőséget okoz, ezért már az első erős napsugarak megjelenésekor érdemes naptejet használni és szalmakalapot viselni. Emiatt óvakodnotok kell a hosszas szaunázástól is, különösen, ha nagyon magas a hőmérséklet.
2. Használjátok a speciális kozmetikumokat
Hasznosak az antibakteriális és gyulladáscsökkentő összetevőket tartalmazó krémek, hidratálók, sőt, ma már kaphatóak kifejezetten rozáceás, kipirosodásra hajlamos arcbőrre kifejlesztett kozmetikumok. Ajánlatos kerülni a mentol, alkohol, varázsmogyoró, eukaliptusz tartalmú kozmetikumokat, mert ezek vérbőséget okoznak. Ha alapozót kerestek, ne vegyetek olajos és viaszos bázisú készítményeket, mert azok eltömítik a pórusokat, és így még több baktérium telepedhet meg a gyulladásra hajlamos bőrön.
3. Figyeljetek az étrendetekre
Kerüljétek az értágító hatású ételeket és italokat, elsősorban a csípőset, a forrót, az alkoholt és a túl sok kávét!
4. Szedjetek vitaminokat
A C-vitamin kitűnő gyulladáscsökkentő, a K-vitamin pedig a legújabb kutatások szerint erősíti az ereket. Bár egyiket sem lehet túladagolni, rendszeres szedésük előtt feltétlenül beszéljetek az orvosotokkal.
5. Válasszatok profi kezelést
A rozácea professzionális kezelésére alkalmas a rádiófrekvenciás eljárás. A beavatkozás után nem tapasztalható égés, bőrelhalás vagy pigmentáció, az eredmény pedig már 1-2 nap múlva jól látható. A klinikai vizsgálat 90 százalék feletti hatékonyságot igazolt. Ugyanakkor fontos tudni, hogy bizonyos esetekben a rádiófrekvenciás kezelés ellenjavallt, így az ideális eljárás kiválasztásáról minden alkalommal személyes konzultáció alapján dönthet a szakorvos.