Kate túl sovány, túl fiús, az arca fura: kislányos is, meg nőies is. Ám éppen ez a szabálytalansága az, ami a csúcsra repítette őt, a sok „tökéletes” szépség közé. Ha egyáltalán van olyan, hogy tökéletes, ahogy az is kérdés, lehet-e valaki túl szép?
Hallottatok már a wabi-sabiról?
Ez a buddhista alapokon nyugvó, elsősorban japán filozófia leginkább a művészetekben nyilvánul meg, középpontjában a mulandóság és tökéletlenség elfogadása áll. A wabi-sabi szellemében készült kerámiákon készítőjük mindig ejt egy kis hibát, az alkotások sosem tökéletesen szimmetrikusak, néha olyanok, mintha még nem lennének teljesen készen. A wabi-sabi alkotások közé tartozik a kintsugi kerámia is, ami valójában egy javítási mód: a széttört edényeket összeragasztják, de ahelyett, hogy megpróbálnák eltüntetni a kár nyomait, a repedéseket aranyporral emelik ki.
A kintsugi üzenete az, hogy a hibák nem szégyellni valók, hanem a tárgy történetének részei – keressetek rá erre a szóra, és megértitek: ezek az arannyal futtatott edények igazi kinccsé váltak éppen foltozásuk miatt.
Kis csufi… de van benne valami!
A wabi-sabi filozófiája a nyugati mainstream ideálnak teljes ellentéte. A tökéletes nők, karrierek, nyaralások, anyák között nem csoda, ha frusztrálnak titeket a saját hibáitok, ha mindent elkövettek, hogy elrejtsétek ezeket a külvilág figyelő szemei elől. Azonban a wabi-sabi segítségével rájöhettek arra, hogy mennyire felesleges ez a fajta rejtőzködés, és a filozófiát a mindennapjaitokba bevezetve sikeresebbek, de főleg boldogabbak lehettek.
Nemcsak a külsőről van szó, egyenetlen fogsorról, pici cicikről vagy szeplős arcról, hanem a személyiség karcolásairól is. Lehettek lusták, hűvösek, introvertáltak vagy bizalmatlanok, ez ugyanúgy frusztrálhat titeket, hiszen sokkal divatosabb az extrovertált, örökké mosolygó, csicsergő, vicces lány.
Szűrjetek, válogassatok – azt vegyétek át, ami „ti vagytok”
Azonban ismerjétek fel, hogy a megfelelési vágy mennyi energiátokat emészti fel, amit sokkal hasznosabb dolgokra is tudnátok fordítani: alkothatnátok, gondolkodhatnátok, a számotokra valóban fontos emberekkel mélyíthetnétek a kapcsolatot. Nem arra biztatlak titeket, hogy mindenképp menjetek szembe a tömeggel, mert az is ugyanúgy a tömegtől való függést jelentené. Inkább szűrjétek meg, mi az, amivel valóban tudtok azonosulni, és mi az, ami nem a tietek, csak egy felvett allűr. Ami a tietek, ami ti vagytok, azt képviseljétek őszintén és hitelesen, és találjátok ki, hogy húzhattok hasznot ezekből! Ha például Sandra Bullock gyönyörű fürtjei tetszenek, vegyétek át azt! De csakis azt, és ne akarjatok Sandrává válni.
Lusták vagytok? Semmi gond, lehet, hogy éppen ez vesz rá titeket, hogy új, hatékonyabb megoldást találjatok egy macerás feladat elvégzésére.
„Hibából” erény
Introvertáltak vagytok? Ne ragaszkodjatok az állandó bulizáshoz és a rengeteg haverhoz, mélyítsétek el a kapcsolatot az arra érdemes pár emberrel, és szűk körben vacsorázzatok egy jót!
A makacsságot eltökéltséggé fejleszthetitek, az aprólékos perfekcionizmusotokból kiváló teljesítmények születhetnek. Igazán sikeressé úgy válhattok, ha ahelyett, hogy sodródnátok az árral, észreveszitek és továbbfejlesztitek saját tulajdonságaitokat – még akkor is, ha ezek elsőre nem tűnnek olyan kívánatos vagy divatos attitűdöknek.
Ha attól féltek, hogy így majd mások nem szeretnek annyira, gondolkodjatok el, miért is fontosak nektek ezek a „mások”. Önmagatok megélése abban is segít, hogy el tudjátok engedni azokat az embereket, akikhez semmi közötök, és megtaláljátok azokat, akikkel valójában dolgotok van; a saját közösségetekben, saját érdemetekből elért sikerek pedig valódi boldogságot fognak jelenteni.