A savanyú káposzta valóban jótékonyan hat a gyomorra, nyersen tejsavtartalma vetekszik a joghurtéval. Levét a bélrendszer seprűjének is nevezik, mivel erősíti a bélflórát. A korhelylevesbe emellett még kerül kolbász vagy füstölt hús, és célszerű bele egy kis rizst is tenni, hogy tartalmasabb legyen.
A korhelyleves elkészítése rendkívül egyszerű és gyors, akár másnaposan is nekiállhatunk a főzésnek. Alapja mindenképpen savanyú káposzta, ami lehet szálas vagy egész is, ha kimaradt a karácsonyi töltött káposztából, most laskára vágva felhasználhatjuk. Fűszerként a pirospaprika a főszereplő, de adhatunk a leveshez néhány babérlevelet is – ez nemcsak az ízeket javítja, de a levest is könnyebben emészthetővé teszi.
Ízesíthetjük a levest karikázott kolbásszal, de kerülhet bele virsli is vagy füstölt hús. Aki húsmentesen készítené, gazdagítsa egy kis felkockázott gombával. Tálaláskor friss kenyér és tejföl jár mellé!
Korhelyleves
Hozzávalók 4 személynek:
Elkészítés: A savanyú káposztát kisebb darabokra vágjuk, párszor átmossuk. A levét felfogjuk egy edényben, később még lehet rá szükségünk.
Zsemleszínű rántást készítünk, vagyis az olajon kevergetve megfuttatjuk a lisztet.
Félrehúzzuk a tűzről, és pirospaprikát keverünk bele.
Felöntjük 1,5 liter vízzel, és ebben főzzük meg a káposztát és a rizst. Babérlevéllel és szemes borssal fűszerezzük.
Öntünk hozzá a káposzta levéből is attól függően, mennyire szeretnénk savanyúra. Ízlés szerint sózzuk. Amikor már majdnem puha a rizs, hozzáadjuk a kolbászkarikákat (vagy virslit, főtt füstölt húst stb.).
Friss kenyérrel, tejföllel tálaljuk.