Sokszor írtunk arról, hogy a megváltozott életmód és az ésszerűtlen, sőt sokszor káros diéták közé nem szabad egyenlőségjelet tennünk. Alapvetően kár olyan táplálkozási reformban gondolkodni, ami csak egyféle alapanyagra helyezi a hangsúlyt – fehérjediéta, gyümölcsdiéta, gabonadiéta.
Az egyoldalú táplálkozás nem használ a szervezetnek. Egyrészről feleslegesen raktároz be olyan ásványi anyagokat vagy alkotóelemeket, amikre nincs szüksége a szervezetnek, másrészről meg egyértelműen hiányt szenved fontos nyomelemekben, vitaminokban, hiszen a monodiéták kiiktatnak egy sor hasznos dolgot a táplálkozásból.
Ha azt írjuk, hogy nincs annál jobb, mint a józan eszünkre hallgatni, nos, azzal nem írok újdonságot, de tényleg ez a lényeg. Egyszerű a képlet: a szervezet nem viseli jól az egyoldalú táplálkozást. Komplex felépítése és bonyolult működése miatt komplex tápanyagokra van szüksége.
Vitaminokra, ásványi sókra, ásványi anyagokra, nyomelemekre, fehérjére, bizonyos mennyiségű szénhidrátra is, rost- és ballasztanyagokra, olajokra egyaránt.
Mennyiség és minőség
Legalább ennyire fontos azonban az is, hogy mennyit eszünk. Ha a táplálék mennyisége nem éri el azt a kalóriaszintet, amit egyébként a szervezet minimális mozgással, illetve az életfunkciók közben elhasznál, eléget (minimális mennyiségről beszélünk), akkor a szervezet nem sokat tépelődik, hiszen működtetni kell az egész gépezetet: energiát von el onnan, ahonnan tud.
Magyarul elkezdi lebontani önmagát, és olyan vissza nem fordítható károkat képes okozni, amiknek nem biztos, hogy azonnal érezzük a hatását. Később, amikor megmagyarázhatatlan tüneteket észlelünk, májfunkciós panaszaink lesznek, hullik a hajunk, súlyos vashiány alakul ki, esetleg egyik napról a másikra idegrendszeri panaszok lépnek fel, akkor jó, ha tudjuk, hogy nagy valószínűséggel egy-két-sok eszement diéta késleltetett hatása köszön be hozzánk.
Mert a szervezet nem felejt. Minden pozitív és negatív hatást elraktároz, minden egyes történés hatással van a teljes szervezetre, és minden mindennel összefügg.
A tartós és ideális súly elérése nem lehetetlen
Ráadásul az éhezés, önmagunk éheztetése azért, hogy pár kilóval (vagy akár sok-sok kilóval is) könnyebbek legyünk, felesleges szenvedést okoz. Tartósan fogyni és az ideális és egészséges testsúlyt elérni és MEGTARTANI ugyanis nem túlzott tápanyagmegvonással lehet, hanem okos étrenddel. Olyan étrenddel, amelyben minden, a szervezet számára szükséges alapanyag a szükséges mennyiségben megtalálható.
De megváltozik az étrend összetétele is, más arányban kerül bele zöldség, szénhidrát és fehérje. Az eddigi (feltételezhetően szénhidrátalapú) összetétel helyett például remélhetőleg a Még idén! kampány dietetikus szakembere, Barcza Zsuzsa által javasolt arányban és mennyiségben.
Mi az a Még idén! kampány?
A Még idén! kampányról tájékozódhattok a kampány startvideójából, illetve Facebook-oldalán is találhattok további információkat vagy csemegézhettek életmódváltással kapcsolatos írásainkból, videóinkból.